Άμυνα ούτε με τα… μάτια και βαριά ήττα (92-78) στην Λάρισα!

Χωρίς άμυνα δεν πάς πουθενά. Τόσο απλά. Όσο ο Άρης δεν θα παίζει άμυνα θα χάνει και από την Λάρισα, όπως έγινε σήμερα στο κλειστό της Νεάπολης. Οι κίτρινοι έχασαν με 92-78 ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να κερδίσουν και δεν το έκαναν γιατί πολύ απλά δεν μπόρεσαν να παίξουν άμυνα.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Δύο διαφορετικές ομάδες παρέταξε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο. Η μία ομάδα που έπαιζε επίθεση ήταν χάρμα ιδέσθαι. Όμορφες συνεργασίες – 15 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο! – οξυδέρκεια, καλό ποσοστό εντός πεδιάς (14/30 σουτ), ευστοχία στις βολές (14/16) και έναν Μιλόσεβιτς που έδειξε πόσο καλός παίκτης είναι και πόσο τον χρειάζεται ο Άρης, με 17 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά!

Το δίδυμο Ντραγκίτσεβιτς – Γκετσεβίτσιους παρών με εξαιρετικές εμπνεύσεις (συνολικά μαζί με “Μιλό” είχαν 41 πόντους με 12/16 σουτ, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ!) ενώ και ο Τάλτον μπορεί να ήταν άστοχος, αλλά είχε καλή δημιουργία (4ασ.).

Η άλλη ομάδα, που έπαιζε άμυνα, έκανε ό,τι ήταν δυνατόν για να καταστρέψει ό,τι γινόταν στην επίθεση. Η Λάρισα χτύπησε με Παπαντωνίου και Παρκς τους Γκετσεβίτσιους και Ντραγκίτσεβιτς. Οι δύο παίκτες των γηπεδούχων πέτυχαν ίσως τους πιο εύκολους πόντους στην καριέρα τους, ενώ ο Γκάγκιτς σε 2:34 που βρέθηκε στο παρκέ κατάφερε να κάνει τρία φάουλ, να χρεωθεί και με τεχνική ποινή!

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 11-15 (6’) και 13-17 (7’), έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-24 και ξέφυγαν με 21-27 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά η… αεράμυνα στοίχισε.

Η Λάρισα με όπλο το γρήγορο παιχνίδι άλλαξε τον ρυθμό και πήρε το προβάδισμα. Το 25-29 στο 14’ έγινε 35-30 στο 16’ με τον Χάμιλτον να δίνει λύσεις μακριά από το καλάθι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 44-38 στο 19’, αλλά ένα σερί 0-7 του Άρη με Γκετσεβίτσιους και Μιλόσεβιτς διαμόρφωσε το 44-45 του ημιχρόνου.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης έκανε τη Λάρισα να φαίνεται ομάδα με αρετές στην επίθεση, γιατί πολύ απλά δεν έκανε απολύτως τίποτα στην άμυνά του!

Χωρίς καλή διαχείριση από τον πάγκο, με τον Μόρις νοκ άουτ για το υπόλοιπο του αγώνα, οι Λαρισαίοι ξέφυγαν με 68-59 στο 27’, αλλά με τρίποντα από Τάλτον και Μόρις οι κίτρινοι μείωσαν σε 69-66 πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 71-66. Οι παίκτες είχαν 6 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και έκαναν 7 στην τρίτη περίοδο!

Με συνεχόμενα καλάθια του Ρέινολντς η Λάρισα προηγήθηκε με 76-66 (31’) και ανάγκασε τον Μαρκόπουλο να γυρίσει την άμυνα σε ζώνη με την παρουσία στην ίδια πεντάδα των Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς, Γκάγκιτς. Αυτή η απόφαση σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Παπαντωνίου βοήθησε τον Άρη να μειώσει σε 76-71 (33’) και 80-75 (35’), αλλά η Λάρισα βρήκε λύσεις με τον Μπερχανεμέσκελ και τον Χάμιλτον και προηγήθηκε με 85-77 στα 2:49 πριν το τέλος. Ο Ντραγκίτσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 85-78, αλλά το τρίποντο του Μπερχανεμέσκελ στα 1:36 έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Λάρισας που ξέφυγε με 88-78…

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78.

ΛΑΡΙΣΑ: Παπαντωνίου 16 (4/8 δ., 2/7 τρ., 2/4 β., 8 ασ., 3 κλ.), Χείλαρης 6, Παρκς 16 (8/12 δ., 15 ρ., 2 ασ.), Χάμιλτον 16 (5/7 δ., 1/4 τρ., 3/3 β., 9 ρ., 3 κλ.), Ρέινολντς 17 (5/7 δ., 2/6 τρ., 1/1 β., 13 ασ.), Τσιλούλης 1, Χάρις 7 (1), Μπερχανεμέσκελ 13 (1/3 δ., 3/4 τρ., 2/2 β.), Φλόιντ.

ΑΡΗΣ: Μιλόσεβιτς 23 (8/13 δ., 0/1 τρ., 7/8 β., 10 ρ., 2 ασ.), Γκετσεβίτσιους 16 (0/1 δ., 4/8 τρ., 4/4 β., 8 ασ.), Τάλτον 10 (3/4 δ., 1/5 τρ., 1/2 β., 4 ασ.), Μόρις, Ντραγκίτσεβιτς 16 (6/9 δ., 4/6 β., 11 ρ., 4 ασ.), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης 3, Φλιώνης 6 (2/4 τρ.), Σακελλαρίου, Γκάγκιτς 4.