Άνετη νίκη για τον Άρη στην Καρδίτσα (69-89)

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο φιλικό της σεζόν για τον Άρη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επιβλήθηκε στην Καρδίτσα της τοπικής ομάδας με 69-89.

Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν σε δύο εκρηκτικά δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τέταρτο, όπου με πολύ καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, πήραν διαφορές στο σκορ. Ο Άρης είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκούντγουιν, Τολιόπουλος, Χάγκινς, Νότε).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4, όμως με πόντους των Χάγκινς και Νότε ο Άρης μείωσε σε 11-9. Με τον Νότε να φτάνει τους 7 πόντους και τον Καββαδά να πετυχαίνει τέσσερις σερί, ο Άρης πέρασε με 15-17. Με τρίποντο του Τολιόπουλου από τα 8 μέτρα, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-20.

Με τον Γκούντγουιν να φτάνει στους 6 πόντους, ο Άρης πέρασε με 24-29 στο 15’. Ο Αμερικανός σέντερ και ο Νότε, ο οποίος έγινε ο πρώτος «διψήφιος» του ματς με 12 πόντους, έγραψαν το 29-37 στα 3’.30’’ πριν από το τέλος του ημιχρόνου και ο Χάγκινς με επτά σερί πόντους έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-44). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χόρκλερ έκαναν το 35-49. Ο Χάγκινς έγινε ο δεύτερος «διψήφιος» του Άρη με 11 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 35-51.

Με οκτώ σερί πόντους του Μποχέιμ η Καρδίτσα μείωσε σε 43-53. Γκούντγουιν και Τολιόπουλος σκόραραν αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 53-58. Τολιόπουλος και Καββαδάς κράτησαν τον Άρη (59-68) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 60-68.

Τολιόπουλος και Χάγκινς έφτασαν τους 15 πόντους και ο Άρης ξέφυγε με 65-78 και ο Γκούντγουιν επίσης με τον 15ο πόντο του έκανε το 65-82. Η υπόθεση – νίκη είχε κριθεί Ο Φίλλιος έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το τελικό 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-51, 60-68, 69-89.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Μποχέιμ 18 (5), Πριτζέτ 8, Αθηναίου 11 (3), Καρράς, Καλαιτζάκης, Χάντερ 17 (5), Αγραβάνης, Ντελόριερ 6, Αλεξούδης 3, Κώττας 6, Πεφάνης.

ΑΡΗΣ: Χόρκλερ 8 (2), Γκούντγουιν 15, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 15 (4), Σχίζας, Καββαδάς 8, Φίλλιος 3 (1), Νότε 12 (2), Σιδηροηλίας 2, Νετζήπογλου 7 (1), Χάγκινς 15 (2)