Άνετη νίκη (3-0) του Άρη σε στιλ… “ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε”

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε σήμερα ο Άρης με αντίπαλο τον Ηλυσιακό στην Μίκρα με 3-0 σετ.

Οι κιτρινόμαυρες επέστρεψαν… με φόρα στα γήπεδο, κερδίζοντας χωρίς πρόβλημα με 3-0 στην Λαμία την ομώνυμη ομάδα, κάτι που επανέλαβαν και σήμερα κόντρα στον Ηλυσιακό, ομάδα που θεωρείται η πιο αδύναμη του ομίλου.

Με νίκη ο Άρης έφτασε στους 10 βαθμούς και στο -1 από την Σαντορίνη που βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου.

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-18.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ κέρδισε σχετικά εύκολα, με 3-0 σετ, τον Ηλυσιακό και έκανε το «4 στα 4» στον Α’ Όμιλο της Volley League, σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική.

Τα κορίτσια του Θανάση Δράμπα δυσκολεύτηκαν στο ξεκίνημα των πρώτων δύο σετ, αλλά στη συνέχεια επιβλήθηκαν πλήρως και πήραν «καθαρή» νίκη, παραμένοντας αήττητα στο πρωτάθλημα. Στην 6η αγωνιστική, ο ΑΡΗΣ υποδέχεται τον Α.Ο. Θήρας, το Σάββατο 13/1 (19:00) στο κλειστό της Μίκρας.

Ο Ηλυσιακός αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 6-10. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 11-13 πριν οι φιλοξενούμενες ξεφύγουν και πάλι με 11-15. Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και πέρασαν με 20-16 και πήραν το πρώτο σερ με 25-19.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-10 στο δεύτερο σετ. Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 12-11 και ανέβασε το σερί του, γράφοντας το 15-11. Τα κορίτσια του Δράμπα κράτησαν το προβάδισμα (21-15) και πήρε το σετ με 25-16.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 και 7-3. Κράτησε το προβάδισμα (13-8) και το ανέβασε στο 17-10, παίρνοντας το σετ με 25-18 και έκανε εύκολα το 3-0.

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 8 (8/15 επ.), Δρακουλίδου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Έβανς 17 (17/32 επ., 10% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (2/5 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τζούριτς 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 15 (12/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Γιορανίδη, Μυλωνά, Τερζίου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Μπουτσουρής): Απλαδά 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 10 (8/36 επ., 2 άσσοι), Μασούρα 1 (1/4 επ.), Παπαδέδε 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.), Σάντε 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ)/ Χατζηκωνσταντά 4 (4/22 επ., 33% υπ.) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ.), Παυλέα (λ), Παπαδοπούλου 3 (3/9 επ., 25% υπ.), Πατέλη 1 (1/1 επ.).