Άνοδος στην Α΄ κατηγορία για την Εθνική Νέων Ανδρών!

Σ΄ ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα, η Εθνική Νέων Ανδρών πήρε τη νίκη από την Κροατία με 73-67 και μαζί την άνοδο για την Α’ Κατηγορία στο κατάμεστο ΚΓ «Τάσος Καμπούρης» στη Χαλκίδα!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε από την κόλαση στον… παράδεισο, αφού, έπειτα από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, το οποίο την βρήκε να κυνηγά διαφορά 15 πόντων (26-41), οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με βάση την απίστευτη τους απόδοση στην τρίτη περίοδο (32-8 επιμέρους σκορ) και την ψυχραιμία τους στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στη μεγάλη νίκη!

Δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73

Διαιτητές: Λαβριναβίτσιους (Λιθουανία), Γκεντιάν (Αλβανία), Ρόσι (Ιταλία)

Κροατία (Σέσαρ): Καπούστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μαϊτσουνιτς 3, Μπάντζιμ 12, Κάρατσιτς 7, Πέρκοβιτς, Βουίτσεβιτς 6,Μίκσιτς 3, Μάτζαλιν 30

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 17 (4 α), Κώττας 5, Κόνιαρης 8, Τσαλμπούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 12, Χαραλαμπόπουλος 16 (10ρ), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2