Άργησε να αντιδράσει, πλήρωσε το κακό ξεκίνημα, ήττα του Άρη από τον Προμηθέα (73-77)

Μπροστά σε πολύ κόσμο ο Άρης άργησε να αντιδράσει και ηττήθηκε από τον Προμηθέα, φτάνοντας τις πέντε σερί ήττες (73-77).

Αντέδρασε στο τέλος, αλλά δεν πρόλαβε να αλλάξει το σκηνικό εις βάρος του. Άλλη μια κακή διαιτησία στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Τραυματισμοί, αστοχία και τα πολλά λάθη έφεραν την ήττα για τον Άρη, που είχε να αντιμετωπίσει και τα σφυρίγματα  του Κατραχούρα. Μποχωρίδης, Μπάνκστον και Τολιόπουλος οι κορυφαίοι.

Ο Άρης με χαμηλό σχήμα προηγήθηκε με 3-2 στο 2ο λεπτό. Στο πεντάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 9-8, όντας σε ισοδύναμο επίπεδο. Για λίγο ο Άρης ξέφυγε με 4 πόντους, αλλά η ομάδα της Πάτρας πίεζε. Ισοφάρισε σε 14-4 στο 7ο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-19 και τον Μπάνκστον να είναι ο κορυφαίος.

Ο Προμηθέας με ένα σερί 0-7 προηγήθηκε με 22-26 στο 13ο λεπτό. Ο Άρης συνέχισε να χάνει με 24-30 στο 16ο λεπτό και χρειαζόταν ένα ξέσπασμα. Το 26-34 στο 18ο λεπτό έδινε προβάδισμα στον Προμηθέα. Μάλιστα, οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 28-39 και ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με μια κακή εμφάνιση. Αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα.

Με το καλημέρα του τρίτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας ξέφυγε με 29-43. Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 31-46 στο 23ο λεπτό. Με τον κόσμο να δίνει κουράγιο στους παίκτες ο Άρης προσπάθησε να μειώσει, αλλά το σκορ ήταν 36-51 στο 25ο λεπτό. Ο Άρης δεν είχε λύσεις στην καλή παρουσία του Προμηθέα, που ξέφυγε με 41-55 στο 27ο λεπτό. Ο Γκάλινατ δεν φαίνεται να είχε κάτι σοβαρό και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και ο Προμηθέας είχε σταθερά διαφορά άνω των δέκα πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 45-63.

Στην 4η περίοδο ο Άρης ουσιαστικά θα έπρεπε να κάνει το παιχνίδι για να κερδίσει. Η διαφορά στο 32ο λεπτό ήταν στους 20 και ο Άρης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Στα λεπτά που απέμειναν οι παίκτες του Καστρίτη προσπάθησαν να κάνουν το καλύτερο. Οι κίτρινοι μείωσαν σε 55-68 και εκεί ο Κατραχούρας σφυρίζει ανύπαρκτο φάουλ! Ο Άρης άργησε να ξυπνήσει, αλλά κατάφερε να μειώσει σε 61-69 στο 37ο λεπτό. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 64-74 στο 39ο λεπτό. Ο Άρης ξύπνησε αργά και δεν πρόλαβε να σώσει την ήττα. Το τελικό 73-77 δεν άλλαξε την ήττα για τον Άρη, που παραμένει μακριά από την νίκη για πέμπτο σερί ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τηγάνης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 6 (2/11 σουτ), Μποχωρίδης 16 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάρελ 6 (2), Μπάνκστον 10 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 5, Σλαφτσάκης 4, Τολιόπουλος 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς, Φίλλιος, Περσίδης, Ντε Σόουζα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 11 (3/6 τρίποντα), Κόνιαρης 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Χέιλ 8 (0/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάουαν 21 (2/8 σουτ, 16/21 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πλώτας, Μπαζίνας (0/3 τρίποντα, Κόφι 12 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στίβενς 3, Καραγιαννίδης.