Άργησε να ξυπνήσει και ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ (77-73) ο Παναθηναϊκός

Στην τέταρτη ήττα του στη EuroLeague από τη Μακάμπι με 77-73 στο Τελ Αβίβ υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για την πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης αφού άργησε να δείξει σημάδια αντίδρασης.

Για 35’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ακολουθούσε το ρυθμό της Μακάμπι κι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια αντέδρασε, βελτιώνοντας αισθητά τα ποσοστά του και μείωσε αλλά ήταν αργά, ώστε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο Τελ Αβίβ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/25 δίποντα και 8/24 τρίποντα στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στο τελεταίο δεκάλεπτο είχαν 4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 7/9 βολές. Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου (33-22) είναι χαρακτηριστικό. Από τους «πράσινους» πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 17 πόντους ενώ από τη Μακάμπι ο Τζέιμς Νάναλι με 18.

Με συνέπεια στην άμυνα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα (7-3), στα μέσα της περιόδου πριν από την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Από το 5′ μέχρι το 10′ η Μακάμπι κυριάρχησε στο παρκέ, γιατί άνοιξε τον ρυθμό και χάρη στον Τζέιμς Νάναλι βρήκε λύσεις και την ευκαιρία να φέρει το ματς στα μέτρα της. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο (19-13) και πολύ γρήγορα δημιούργησαν διψήφια επίπεδα (29-18 στο 14′), με τον Νάναλι. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το ημίχρονο, οι «πράσινοι» συνέχισαν να μη βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω με δέκα πόντους διαφορά (33-23) έχοντας 7/22 δίποντα και 3/12 τρίποντα.

Ίδια εικόνα και στην έναρξη της επανάληψης με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 10-2, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 18 (43-25) με εύστοχο τρίποντο του Γουίλμπεκιν στο25’. H κυριαρχία των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρη πάνω στο παρκέ αφού ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχοντας χαμηλά ποσοστά ευστοχίας δε μπορούσε να δημιουργήσει ένα καλό διάστημα στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ώστε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Όσο περνούσε η ώρα η αποστολή του «τριφυλλιού γινόταν ολοένα και πιο δύσκολη καθώς η Μακάμπι έφτασε να προηγείται με 20 πόντους διαφορά (64-44) στο 34’. Σ’ εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» αντέδρασαν, ο Νεμάνια Νέντοβιτς ανέλαβε δράση και μέσα δύο λεπτά έτρεξαν σερί 12-0 (64-56), δείχνοντας πως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει πόντους από Νέντοβιτς και Μέικον. Μάλιστα, με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου μείωσε στους τρεις  (74-71) 29’’ πριν από τη λήξη και σε 75-73 στα 7,2’’ με καλάθι του Μέικον. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (3), Έβανς 7, Καλοϊάρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6, Σόρκιν 9, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι, Μέικον 17 (3), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 15 (3), Φέρελ 3 (1), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14 (4), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (2), Έβανς 2, Σαντ Ρος.