ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Άρης από άλλον πλανήτη, πήρε την πρόκριση με επική εμφάνιση στην έδρα της Ουλμ (66-86)

Ο Άρης με τον κόσμο να έχει καταλυτική παρουσία «έπαιξε τα ρέστα» του στο Ουλμ για την πρόκριση! Και πήρε τεράστια νίκη με 66-86!

Με ηγέτη τον Χάρελ και πολυφωνία σε άμυνα και επίθεση ο Άρης πήρε την πρόκριση και διεκδικεί ακόμη και την 4η θέση! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπορεί ακόμη και 4η θέση, αν κερδίσει και χάσει η Ουλμ στην τελευταία αγωνιστική.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ τραυματίστηκε στο χέρι και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, έγινε γνωστό ότι ο παίκτης του Άρη διακομίστηκε στο νοσοκομείο, προκειμένου να υποβληθεί σε ακτινογραφία.

Η Ουλμ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-0. Ο Άρης όμως αντέδρασε και ισοφάρισα σε 11-11 στο 4ο λεπτό. Η Ουλμ ξέφυγε ξανά με 19-11, αλλά ο Άρης μείωσε σε 19-14.  Ο Άρης προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά η Ουλμ ήταν πολύ εύστοχη και το δεκάλεπτο έληξε με 26-23, αφού ο Χάρελ μείωσε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Με το καλημέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-4 και προηγήθηκε με 26-27 στο 12ο.  Το σκορ ήταν πάντα για τον Άρη με τον πίνακα να δείχνει 26-31 στο 14ο λεπτό. Ο Άρης προηγήθηκε και με 7, παίρνοντας δύναμη από την άμυνα και τον Χάρελ να είναι πρώτος σκόρερ.  Μάλιστα, διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 34-41 στο 17ο.  Ο Τολιόπουλος με τρίποντο από το … σπίτι του, έκανε το σκορ 40-49! Μοναδικό πρόβλημα ο τραυματισμός στο χέρι.

Με ηγέτη τον Χάρελ ο Άρης προηγήθηκε με 44-56 στο 22ο λεπτό με πάρτι στην κερκίδα… Οι κίτρινοι ξέφυγαν με 22 πόντους σε μαγική βραδιά με 45-67 στο 26ο λεπτό, βάζοντας θεμέλια νίκης. Ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 48-71 και σαφές προβάδισμα και ήθελε να το διαχειριστεί.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Καστρίτη έπρεπε να διαχειριστεί τη διαφορά. Η Ουλμ μείωσε σε 58-73 στο 35ο λεπτό. Ο Άρης όμως απάντησε με 58-77 και η νίκη δε χανόταν με τίποτα. Ο Άρης τσέκαρε την πρόκριση με τη νίκη και έδωσε αφορμή για πανηγυρισμούς στους φιλάθλους, που έκαναν το Ράτιοφαρμ Αρίνα, Αλεξάνδρειο.

Στο 8-9 ανέβηκαν οι κιτρινόμαυροι (4-4 εντός και 4-5 εκτός έδρας), που στο εντός έδρας ματς με την Τρέντο (7/2) θα πάνε για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλό τους. Ακόμη και για την 4η θέση (αν η Ουλμ ηττηθεί στη Γαλλία από τη Μπουργκ), που θα προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας στο μονό ματς για την πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup.

Βασίλης Τολιόπουλος και Ρόνι Χάρελ ήταν καταπληκτικοί στο πρώτο μέρος, με την άμυνα να κάνει ξανά τη διαφορά υπέρ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη που είδε απίθανο πείσμα στο επιθετικό ριμπάουντ και εξαιρετικό ποσοστό στο δίποντο. Όλα αυτά με τον Άρη να εκτελεί ελάχιστες βολές, σε ένα βράδυ που ο κόσμος του έκανε τη διαφορά και με το παραπάνω στη Ratiopharm Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορτές, Πόρομπιτς, Γκόρντον

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 40-49, 48-71, 66-86

ΟΥΛΜ (Γκαβέλ): Τζαγουάρα, Νταντιέ 7 (1), Γένσεν 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κρίστεν, Μπρέτζελ 3 (5 ριμπάουντ), Κλάπαιζ 2, Φιγκερόα 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Ντε Πάουλα 8, Τζάλοου 9 (1/6 σουτ, 7/7 βολές), Γουίλιαμς 14 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 6, Σταρκ 5 (2/6 σουτ), Σανόγκο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 17 (1/2 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 11 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Ντε Σόουζα 8 (4/5 δίποντα), Χάρελ 19 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Καλόγηρος, Μπάνκστον 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάλινατ