Άρης από ατσάλι, άλωσε την έδρα της ΑΕΚ με ηγέτη τον Τολιόπουλο (91-93)!

Με τρομερό Τολιόπουλο και ελλείψεις ο Άρης πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της ΑΕΚ με 91-93!

Ο Άρης φτάνει στη νίκη χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους (9/10 βολές, 2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 30:52.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι έλαμψε στην πρώτη περίοδο ξεκινώντας καυτός, όντας διψήφιος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο ματς, αναπτύσσοντας διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων, ωστόσο ο Άρης απάντησε πλησιάζοντας σε απόσταση ενός σουτ στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο, η ομάδα του Καστρίτη βρήκε λύσεις στην επίθεση, την ώρα που η ομάδα του Πλάθα αδυνατούσε να σκοράρει από την περίμετρο. Ο Τολιόπουλος αποτέλεσε σημείο αναφοράς των κίτρινων σε σκοράρισμα και δημιουργία, ενώ από την άλλη ο Τζόρνταν Μόργκαν έδωσε πόντους στην ΑΕΚ Betsson κοντά στο καλάθι.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, με την Ένωση να δείχνει μπλοκαρισμένη. Η ομάδα του Καστρίτη που έφτασε ακόμη και στο +9 (47-56) είδε εκείνη του Πλάθα να επιστρέφει με συνεχόμενους πόντους του Νάιτ και το μεγάλο τρίποντο του ΜακΡέι στην εκπνοή του τέταρτου δεκαλέπτου να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων την ΑΕΚ Betsson (71-67). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και όλα έδειχναν πως οδεύαμε για μεγάλες συγκινήσεις στην τελευταία περίοδο. Όπερ και εγένετο, με τις εναλλαγές προβαδίσματος να είναι συνεχείς και τον Βασίλη Τολιόπουλο να αναλαμβάνει δράση στα κρίσιμα για τον Άρη με μεγάλα σουτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Τηγάνης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Ραντλ 10 (1), Νάιτ 18 (1), Κουζέλογλου 5, Μόργκαν 18, ΜακΡέι 19 (1), Τίλμαν 12, Χολ 2, Καράμπελας, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 25 (4), Μπλούμπεργκς 6, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (2), Γκάλινατ 19 (3), Σλαφτσάκης, Σάνογκο 13, Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 12