Άρης από ατσάλι, επέστρεψε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, άλωσε το Περιστέρι (75-82)

Ο γνωστός Άρης του Καστρίτη έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση στο Περιστέρι και έφερε χαμόγελα με σπουδαία νίκη και 75-82.

Δυο φορές έχασε μεγάλες διαφορές, αλλά στο τέλος κατάφερε να κερδίσει!

Σανόγκο, Μπλούμπεργκς και Χάρελ οδήγησαν τον Άρη σε μια νίκη χρυσάφι από κάθε άποψη! Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος σε ένα συναρπαστικό ματς.

Ο Άρης ήταν ο νικητής της μονομαχίας με το Περιστέρι, καθώς πέρασε από το κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, επικρατώντας με 82-75 για την τρίτη αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Στο 13-12 ανέβηκαν οι «κίτρινοι», ενώ από την άλλη οι Περιστεριώτες υποχώρησαν στο 16-9.

Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Μπλούμπεργκς με 16 πόντους, ενώ άλλους 14π. με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Σανόγκο.

Από το Περιστέρι, ξεχώρισαν οι Μήτρου-Λονγκ και Ντάνγκουμπιτς με 12 πόντους ο καθένας.

Ένας εξαιρετικός και αποφασισμένος Άρης με πολύ καλή εικόνα προηγήθηκε με 14-27 στο πρώτο δεκάλεπτο και έκανε ένα τέλειο παιχνίδι, βάζοντας υποθήκη για μια πιθανή νίκη!

Ο Άρης θέλησε να κρατήσει τη διαφορά, αλλά το Περιστέρι με ένα σερί 10-0 μείωσε στο 13ο με 24-27.  Ο Άρης απάντησε με 24-29, αλλά το Περιστέρι έκανε την ανατροπή με 29-29 στο 15ο.  Ο Άρης έχασε μια σπουδαία διαφορά και το ημίχρονο έληξε με τις 2 ομάδες να είναι κοντά. Το 40-37 έδινε μικρό προβάδισμα στο Περιστέρι.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο και με ένα σερί 0-8 έκανε το 42-45 στο 22ο λεπτό.  Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά και στο 26ο λεπτό ο Άρης είχε μικρό προβάδισμα με 48-52.  Με καλάθια του Σταρκ ο Άρης προηγήθηκε με 52-60 και θέλησε να ξεφύγει. Το 57-60 άφηνε ανοικτές υποθέσεις στην 3η περίοδο.

Με ένα εκπληκτικό σερί 0-7 ο Άρης προηγήθηκε με 57-67 στο 32ο λεπτό! Το Περιστέρι μείωσε σε 61-67, αλλά ο Άρης ήταν καλός σε άμυνα και επίθεση! Με Σανόγκο, Μπλούμπεργκς και Χάρελ η ομάδα του Καστρίτη προηγήθηκε με 63-75 στο 35ο λεπτό! Είχε ένα σπουδαίο προβάδισμα να διαχειριστεί και έπρεπε να φτάσει στη νίκη κόντρα σε ένα Περιστέρι που είχε να αντιμετωπίσει και την κούραση. Η ομάδα της Αθήνας δεν τα παράτησε και μείωσε σε 73-75 στο 39ο λεπτό με τα λάθη του Άρη! Τελικά, ο Άρης αντέδρασε και πήρε μια σπουδαία νίκη!

Ένα αντιαθλητικό του Τόμπσον έδωσε την ευκαιρία στον Σανόγκο να ανεβάσει τη διαφορά από τη γραμμή των βολών, ενώ ο Κατσίβελης με τρίποντο και φάουλ στα 33.3″ για το φινάλε κλείδωσε το ματς για τους Θεσσαλονικείς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 12 (5 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 10 (3 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 12 (2/2 τρίποντα), Τόμπσον 2 (6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2, Λοβ 10, Πουλιανίτης, Κασελάκης 10 (4 ριμπάουντ), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 5, Ζούγρης 2 (7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 14 (7 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπολούμπεργκς 16 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3, Χάρελ 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 8, Περσίδης, Ντε Σόουζα 9, Καλόγηρος, Ριντ 2