Άρης από ατσάλι, λύγισε τον Ιωνικό (79-75)!

Σε ένα ματς θρίλερ με κορυφαίους τους Κάουαν και Ουίλιαμς ο Άρης κατέβαλε την αντίσταση του Ιωνικού  με 79-75 και πέτυχε την 6η του νίκη στο Πρωτάθλημα σε ένα ματς με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους τρεις διαιτητές!

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, αλλά ο Άρης παρά την κακή διαιτησία και τις πολλές απουσίες λύγισε τον Ιωνικό! Ο Τζούστον ήταν καθοριστικός στο τέλος…

Ένα σερί 8-0 στο φινάλε γύρισε τούμπα το ματς, με τον Άρη να ανεβαίνει στο 6-8 (5-3 εντός και 1-5 εκτός έδρας) και τον Ιωνικό να πέφτει στο 3-11 (1-5 εντός και 2-6 εκτός έδρας). Ο Άντονι Κάουαν ήταν ο MVP των νικητών, ο Ιωσήφ Κολοβέρος η αποκάλυψη των ηττημένων, που πήραν 23 πόντους από τον Ντάνιελ Χάμιλτον που έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

O Άρης μπορεί να ξεκίνησε νωθρά, αλλά προηγήθηκε με 15-8. Όμως, ο Ιωνικός δεν τα παράτησε και πήγε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός έκανε ένα σερί 0-6 στην αρχή και ξέφυγε με 26-29. Όμως, ο Κάουαν είχε απαντήσεις και το ημίχρονο έκλεισε με 31-34!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα 12-4 στο β’ μέρος, ανέκτησαν το προβάδισμα (43-38 στο 24′) μετά από τεχνικές ποινές που έπεσαν βροχή στους δύο πάγκους, με τον Κούρο Σεγκούρα να έχει έντονα παράπονα από την διαιτησία και τους κιτρινόμαυρους να φτάνουν και στο +11 (50-41) βρίσκοντας ρυθμό μέσα από την άμυνά τους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ!

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος… Τζούστον και Χάνλαν έφεραν το ματς ξανά στα ίσια (39’) και ο Κάουαν με δυναμικό λέι απ έκανε το 77-75 στα 52’’ για το δραματικό φινάλε. Ο Χάμιλτον έχανε τα σουτ, ο Τζούστον μάζευε τα ριμπάουντ και ο τελευταίος με μπάσιμο καθάρισε το παιχνίδι στο 79-75.

Όσο για τη διαιτησία, η λέξη τραγική είναι φτωχή για να περιγράψει την παρουσία της σε ένα εύκολο ματς!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Ζαχαρής, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 25 (5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 13 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνλαν 13 (3/6 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κώττας 4 (5 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμάρας 3 (1), Πετανίδης, Λόκετ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 7 (5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 17 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αρσενόπουλος 8 (2), Γόντικας 6 (2/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μόουζες 6, Χάμιλτον 23 (2/2 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος 6 (2), Πάρκερ, Γκιουζέλης, Λάνγκφορντ 2