ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης από ατσάλι με κορυφαίο τον Μπλούμπεργκς, υπέταξε με τον Κολοσσό με εχθρική διαιτησία (98-91)

O Άρης με τη βοήθεια του κόσμου σε ένα ακόμα ματς θέλησε να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού. Με κορυφαίο τον Μπλούμπεργκς ο Άρης πήρε αγχωτική νίκη στο τέλος με 98-81. Κακή διαιτησία σε κρίσιμα σημεία του αγώνα από τους τρεις διαιτητές, αλλά ο Άρης πήρε τη νίκη με καθοριστικές βολές του Μπάνκστον στο τέλος.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 15-4 και έβαλε τις βάσεις για μια διαφορά στο 5ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Κολο

Ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς έκανε απίθανη δουλειά στην εκτέλεση (20 πόντοι, 5/6 τρίποντα), οι Χάρελ – Μπάνκστον ακολούθησαν, ο Βασίλης Τολιόπουλος αν και άστοχος οργάνωσε καλά την ομάδα του (7 ασίστ) και ο Άρης πήρε το αποτέλεσμα χάρη σε 6/6 βολές του Μπάνκστον για το +5 στα 19.4″, στα 16.2″ και στα 5″ πριν από το φινάλε. Στο 9-7 ανέβηκαν οι Θεσσαλονικείς (5-3 εντός και 4-4 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Καστρίτη να βλέπει σπουδαίο ποσοστό στο δίποντο και ελάχιστα λάθη.σσός μείωσε σε 17-10, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-18.

Ο Άρης προηγήθηκε με 35-26 και 45-35 στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκοπό να βρει προβάδισμα ασφαλείας με πολλούς σκόρερ. Ο Κολοσσός όμως βρήκε τρόπο να αντιδράσει και πήγε στο ημίχρονο με διαφορά πέντε πόντων από τον Άρη και το σκορ να είναι 53-48.

Ο Κολοσσός στο 22ο λεπτό μείωσε σε 53-52 και οι παίκτες του Καστρίτη δεν ήταν καλοί στην επίθεση. Ο Άρης απάντησε  και προηγήθηκε με 59-55. Με Μπλούμπεργκς και Σανόγκο ο Άρης ξέφυγε με 68-59. Ο Κολοσσός μείωσε σε 68-65, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να προηγείται με 71-69.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στην 3η περίοδο και προηγήθηκαν με 76-69. Ο Κολοσσός ήταν πολύ δύσκολος  αντίπαλος, αλλά ο Άρης χρειαζόταν τη νίκη με κάθε τρόπο. Ο Κολοσσός μείωσε σε 76-75 στο 33 λεπτό, αλλά ο Μπλούμπεργκς ήταν εξαιρετικός και έδινε λύσεις. Με τρίποντο του Γκάλινατ ο Άρης προηγήθηκε με 84-80. Τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι κίτρινοι τελικά έφτασαν σε μια σπουδαία και δύσκολη νίκη με τον Μπάνκστον να είναι καθοριστικός στο τέλος με 98-91.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Θεονάς, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (2/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ασίστ, 2 λάθη), Μπλούμπεργκς 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρελ 15 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μπάνκστον 19 (6/6 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκάλινατ 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Σταρκ 10 (6/6 βολές), Σανόγκο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 4, Περσίδης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 21 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ασίστ), Ουτόμι 3 (3/4 βολές), Μπράικοβιτς 11 (5/6 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πόλι 5 (1), Περάντες 16 (1/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ), Κολοβέρος 7 (3/11 σουτ), Πετρόπουλος 14 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 3 (1), Σίτου 6 (2/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ)