ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης για γούστα, με ηγέτη τον Τολιόπουλο, υπέταξε την Σλασκ (93-71)

Μπροστά σε 5.000 κόσμο και με πολλούς πρωταγωνιστές ο Άρης δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει τη Σλασκ και να φτάσει στην 6η νίκη.

Ο Τολιόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη δίκαιη επικράτηση του Άρη με 93-71.Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που είχε περάσει νικηφόρα και από την Πολωνία, είχε για όπλο την ευστοχία του πίσω από τα 6μ75, μιας και έκλεισε το ματς με 17/33 τρίποντα (51.5%).

Ο Άρης θα αντιμετωπίσει (31/12) τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και στην επανέναρξη του Eurocup (10/1) την Κλουζ στη Ρουμανία, την ίδια μέρα η Σλασκ θα υποδεχθεί την Ουλμ.

Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ο Τολιόπουλος, ο οποίος «πήρε το αίμα του πίσω» για τον αγώνα κόντρα στο Λαύριο. Σήμερα είχε συνολικά 18 πόντους (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ σε 25:32 λεπτά εντός παρκέ.Από κοντά ακολούθησε ο Μπλούμπεργκς με 17 πόντους και ο Γκάλινατ με 16. Στους 12 ο Σταρκ.

Ο Άρης με αυτή τη νίκη φτάνει πλέον το ρεκόρ στο 6-7. Μία άνετη επικράτηση με διαφορά 12 πόντων.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Άρης και προηγήθηκε με 11-4 στο 4ο λεπτό. To σκορ παρέμεινε ψηλά με τον Άρη να είναι με 14-6 μπροστά στο 6ο λεπτό. Η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους με 17-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε  με 22-11 και τον Άρη να παίρνει μια σημαντική διαφορά.

Ο Άρης προηγήθηκε με 25-11 και δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στην πολωνική ομάδα. H διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και το σκορ ήταν 31-17 στο 14ο λεπτό. Η Σλασκ μείωσε στο 18ο σε 41-31. Ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με μια σεβαστή διαφορά. Το 49-33 έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης σε ένα κατάμεστο Παλέ.

Στο 22ο λεπτό η Σλασκ μείωσε σε 51-38, αλλά ο Άρης απάντησε με 58-40 στο 24ο. Η 3η περίοδος έδωσε στον Άρη το δικαίωμα να φτάσει ακόμα πιο κοντά στη νίκη. Ο Γκραβέτ δεν έφτανε για τη Σλασκ και η 3η περίοδος έληξε με 71-50!

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 23 στο 32ο λεπτό και ο Άρης ουσιαστικά θα είχε να διαχειριστεί μια μεγάλη διαφορά. Η Σλασκ μείωσε σε 74-60 στο 34ο λεπτό. Οι Πολωνοί μείωσαν στους 11, αλλά το καθαρό μυαλό του κορυφαίου Τολιόπουλου χάρισε στον Άρη μια δίκαιη και καθαρή νίκη, που τον κρατάει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Γιούρας, Βαν Ντε Μπρόεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 49-33, 71-50, 93-71

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2 , Σταρκ 12 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Σανόγκο 7 (2/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τολιόπουλος 18 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Μπλούμπεργκς 17 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μποχωρίδης 8 (2), Καζαμίας, Περσίδης (3 ριμπάουντ) , Ντε Σόουζα 2 , Χάρελ 2 (5 κλεψίματα), Μπάνκστον 9 (7 ριμπάουντ), Γκάλιντ 16 (3/7 τρίποντα, 3 λάθη)

ΣΛΑΣΚ (Βίντιν): Βισνιέσκι 4, Γκράβετ 25 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 λάθη) , Γκολεμπιόβσκι 7 (4 ασίστ, 5 λάθη), Παραχούσκι 4 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μίλετιτς 15 (1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ) , Βοϊναλόβιτς , Σίτνικ , Μπράιαντ 16 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)