Άρης… Ευρωλίγκας εμφανίστηκε στο Παλέ!

Είναι βραδιές που δεν θες να τελειώσουν και μια τέτοια προσέφερε χθες ο μπασκετικός Άρης στο Αλεξάνδρειο, κερδίζοντας την Ούνιξ Καζάν – για δεύτερη φορά στον Δ’ όμιλο – με σκορ 76-70 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής! Είναι μια νίκη που σημαίνει πρόκριση κατά 90% και ήρθε με μία εμφάνιση ακόμα καλύτερη από αυτή απέναντι στην ΑΕΚ το περασμένο Σάββατο!

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα, θέλησαν να φθείρουν τον Παραχούσκι αλλά ο Λευκορώσος με τρεις τάπες στα πρώτα πέντε σουτ των παικτών του Πρίφτη έδωσε αυτοπεποίθηση στην Ούνιξ, η οποία με επιθετική αιχμή τον Λάνγκφορντ προηγήθηκε με 12-2.

Η είσοδος του Κοέν στον αγώνα λόγω των δύο γρήγορων φάουλ του Γουάιτ άλλαξαν το παιχνίδι. Ο Ισραηλινός ήταν “ζεστός” και με δικά του καλάθια βοήθησε τον Άρη να μπει στο ματς και να αρχίζει να ισορροπεί. Το δεκάλεπτο έληξε με 13-20 υπέρ των Ρώσων, όμως ο Άρης ήξερε πλέον τι ήθελε στο γήπεδο. Με καλάθια των Μούρτου και Γουότερς πλησίασε στο 25-28 και έκλεισε το ημίχρονο στο 32-34.

Για πρώτη φορά πήρε προβάδισμα με 37-34 με τρίποντο του Γουάιτ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και από εκεί και πέρα είχαμε ντέρμπι… Ο Γουότερς με 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και ο Καϊμακόγλου με την ίδια επίδοση για την Ούνιξ ήταν οι παίκτες που πρωταγωνίστησαν, όμως ο Άρης είχε πλέον την κατάσταση στα χέρια του. Έκλεισε το δεκάλεπτο στο 56-55 και με καλάθια των Μακ Νιλ και Ζάρα ξέφυγε με 64-57 (34’) και 67-59 (35’). Η Ούνιξ αντέδρασε. Με σωστή άμυνα μπόρεσε να κρατήσει τον Άρη χωρίς σκορ για σχεδόν τέσσερα λεπτά. Μείωσε στο καλάθι (67-65 στο 38’), αλλά τότε ο Γουάιτ με 1/2 βολές έγραψε το 68-65 (1.49). Η φάση του αγώνα έγινε στην επόμενη κατοχή της Ούνιξ. Ο Λάνγκφορντ πήρε τη μπάλα στην κορυφή, θέλησε να παίξει “ένας εναντίον ενός” με τον Μακ Νιλ, αλλά ο Αμερικανός του Άρη του την έκλεψε και ο Γουότερς στον αιφνιδιασμό έγραψε το 70-65 (1.17), βάζοντας τις βάσεις για τον θρίαμβο.

Οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν με 70-69 με τον Πονγκράσοφ (1.10) και  2/2 βολές του Λάνγκφορντ (33’’). Ο Γουάιτ με διείσδυση στα 17,5’’ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολές και έγραψε το 72-69. Οι κίτρινοι έκαναν φάουλ για να μην γίνει τρίποντο, ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 βολές (72-70) και στα 13,9’’ ο Γουότερς με 2/2 βολές έγραψε το 74-70. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο και πάλι, ο Χάγκινς πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έγρψε το τελικό 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55, 76-70.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Γουάιτ 6 (5ρ.), Γουότερς 19 (4/4β., 3/6δπ., 3/3τρ.), Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 14 (4/4β., 5/8δπ., 6ρ.), Κοέν 14 (6/6β., 1/6δπ., 2/4τρ., 4ρ., 1κλ., 2κοψ.), Μούρτος 2 (2ρ., 2ασ., 3κλ.), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 15 (2/3β., 5/10δπ., 1/5τρ., 6ρ., 4ασ., 1κλ.).

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ: Λάνγκφορντ 25 (8/10β., 7/13δπ., 1/6τρ., 6ρ., 3ασ., 5λ.), Πονγκράσοφ 6 (5ρ., 7ασ., 2κλ.), Παραχούσκι 11 (13ρ., 5κοψ.), Κολόμ 11 (3ρ., 2ασ.), Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Πάνιν, Καϊμακόγλου 11 (1/2β., 2/2δπ., 2/5τρ., 9ρ.), Ουίλιαμς 4, Μιλάκνις.