Άρης και Καλλιθέα ανοίγουν την αυλαία στο 2017 – Όλα τα “ποδαρικά” της Φούτμπολ λιγκ

Άρης και Καλλιθέα ανοίγουν την αυλαία στο 2017 – Όλα τα “ποδαρικά” της Φούτμπολ λιγκ… Δείτε πως άνοιξε η χρονιά την τελευταία δεκαετία στο πρωτάθλημα και ποιος σημείωσε το πρώτο γκολ για το νέο έτος.

Η Football League μπαίνει στη νέα χρονιά με την διεξαγωγή μόλις της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η Καλλιθέα και ο Άρης θα είναι οι ομάδες που ανοίξουν την ποδοσφαιρική αυλαία του 2017 με την αναμέτρηση που θα γίνει την Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2017 στο «Ελ Πάσο». Η αθηναϊκή ομάδα ήταν εκείνη που είχε κάνει ποδαρικό και στο 2016 με λευκή ισοπαλία στην Κρήτη απέναντι στον Κισσαμικό για την 14η αγωνιστική τότε του πρωταθλήματος. Ας δούμε, όμως, τι συνέβη τα τελευταία χρόνια…

2015-16
Στις 8 Ιανουαρίου 2016 άνοιξε η αυλαία με την αναμέτρηση Κισσαμικός – Καλλιθέα που τελείωσε ισόπαλη 0-0. Το πρώτο τέρμα της χρονιάς ήρθε την επόμενη ημέρα στο παιχνίδι Πανσερραϊκός – ΑΕΛ 0-2 με τον Μπόγιοβιτς στο 72ο λεπτό.

2014-15
Ποδαρικό πάλι από την ΑΕΛ στα γκολ και στην αγωνιστική δράση με την 11η αγωνιστική τότε. Το ΑΕΛ – Αν. Καρδίτσας άνοιξε τον χορό της Football League για το 2015 με τον Καρανίκα στο 19ο λεπτό να σημειώσει το πρώτο γκολ και τον Πινδώνη στο 72ο να γράφει το τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας της Λάρισας.

2013-14
Με αναμέτρηση της Καλλιθέας στο «Ελ Πάσο» ξεκίνησε η χρονιά και ήταν πάλι 3 Ιανουαρίου, αλλά του 2014 και για την 14 αγωνιστική. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 2-1 του Φωκικού, αλλά το πρώτο γκολ για το 2014 ήρθε από τον Μιχάλη Φράγκο στο 9ο λεπτό με πέναλτι. Τα γκολ της Καλλιθέας σημείωσαν οι Παγώνης (37’) και Γκαλάν (68’).

2012-13
Στις 5 Ιανουαρίου 2013 η Νίκη Βόλου υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε με 3-0 και το πρώτο γκολ εκείνης της χρονιάς ήρθε από τα πόδια του Πορτουλίδη στο 6ο λεπτό. Ακολούθησαν αυτό του Σκούφαλη (61’) για να κλείσει το σκορ ο Πορτουλίδης (72’).

2011-12
Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ηρακλής Ψαχνών υποδέχθηκε την Καλλιθέα στις 4 Ιανουαρίου 2012. Ο Μαρουκάκης σημείωσε το παρθενικό γκολ της χρονιάς στο 15ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Καλλιθέα. Ο Ζουλιώτης με δύο γκολ (77’, 90’) έγραψε το τελικό 2-2.

2010-11
Δεν υπήρχε αναμέτρηση που να έγινε μια ημέρα νωρίτερα και όλα τα ματς της 16ης αγωνιστικής για εκείνη την περίοδο ξεκίνησαν την ίδια ώρα στις 5 Ιανουαρίου 2011. Το πρώτο γκολ για το 2011 ήρθε από τον Ταραχούλσκι στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης Διαγόρας Ρόδου – Παναιτωλικός 2-0.

2009-10
Οι επτά αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής έγιναν στις 3 Ιανουαρίου 2010 και το πρώτο γκολ για τη νέα χρονιά ήρθε από τον Αμράμοβιτς στο 5ο λεπτό του αγώνα Ολυμπιακός Βόλου – Πανσερραϊκός 2-0. Μόλις τρία λεπτά πιο μετά, στο 8ο λεπτό σκόραρε ο Ζουαρί στο Ηλιούπολη – Εθνικός 0-2.

2008-09
Στις 3 Ιανουαρίου 2009 το ματς Αναγέννηση Καρδίτσας – Εθνικός 1-1 άνοιξε τη χρονιά μια ημέρα νωρίτερα από τα άλλα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής. Ο Χρήστος Δούκας της Αναγέννησης πήρε το χρίσμα του πρώτου τέρματος της χρονιάς στο 39ο λεπτό, ενώ ο Βίτορ Λίμα ισοφάρισε για τον Εθνικό στο 88ο λεπτό.

2007-08
Στις 12 Ιανουαρίου 2008 άνοιξε η αυλαία όχι με τον καλύτερο τρόπο. Ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τελικά το ματς με 3-0 άνευ αγώνα μετά από την διακοπή του. Μέχρι να φύγουν από τον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει γκολ με εκτέλεση φάουλ το Τσάγγαρη στο 71ο λεπτό. Το παιχνίδι ήταν για την 9η αγωνιστική.

2006-07
Στις 6 Ιανουαρίου 2007 είχε κάνει ποδαρικό για τη νέα σεζόν το πρωτάθλημα με την 14η αγωνιστική. Ο Εθνικός επικράτησε της Προοδευτικής με 1-0 χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Πόπιελα.

Πηγή: Flnews.gr