Άρσεναλ – Νιούκαστλ 4-1: Με τεσσάρα παραμένει στο κυνήγι της κορυφής

Η Άρσεναλ είχε ένα άνετο βράδυ στο Έμιρεϊτς. Οι “κανονιέρηδες” επικράτησαν 4-1 της Νιούκαστλ για την 26η αγωνιστική της Premier League και συνεχίζουν το κυνήγι της κορυφής. Οι ποδοσφαιριστές του Αρτέτα έφτασαν τους 58 πόντους και είναι στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Στην 8η θέση με 37 βαθμούς οι “καρακάξες”.

Οι “κανονιέρηδες” μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 18′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά, η άμυνα της Νιούκαστλ προσπάθησε να διώξει, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μπότμαν και πέρασε την γραμμή για το 1-0.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 24′ η Άρσεναλ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Μαρτινέλι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, μετά από ωραία μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας της Νιούκαστλ και ο Χάβερτς πλάσαρε για το 2-0.

Μάλιστα, νωρίς στο δεύτερο μέρος ο Γερμανός επιθετικός είχε την ευκαιρία για δεύτερο προσωπικό του τέρμα, βρέθηκε απέναντι από τον Κάριους, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο 65ο λεπτό η Άρσεναλ κατάφερε να βρει κι άλλο γκολ. Ο Χάβερτς βρήκε τον Σακά δεξιά της περιοχής, εκείνος ντρίμπλαρε ωραία, σούταρε, η μπάλα βρήκε σε σώμα και κατέληξε στα δίχτυα του Κάριους.

Μάλιστα, οι “κανονιέρηδες” δεν σταμάτησαν εκεί. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράις εκτέλεσε κόρνερ, ο Κίβιορ πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Νιούκαστλ δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 84′ με τον Γουίλοκ, ενώ στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ είχε καλή στιγμή και για πέμπτο γκολ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Κίβιορ, Έντεργκααρντ (76′ Σμιθ Ρόουβ), Ράις, Ζορζίνιο (89′ Ελνένι), Σακά (76′ Νέλσον), Χάβερτς (76′ Ενκετιά), Γκάμπριελ (64′ Τροσάρντ)
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κάριους, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν (73′ Λασέλ), Λιβραμέντο (73′ Μπερν), Λόνγκσταφ, Γκιμαράες (73′ Γουίλοκ), Μάιλι, Αλμιρόν (64′ Μέρφι), Ίσακ (64′ Μπαρνς), Γκόρντον.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Λίβερπουλ – Λούτον 4-1 (56′ Φαν Ντάικ, 58′ Χάκπο, 71′ Ντίας, 90′ Έλιοτ / 12′ Ογκμπένε)
Τσέλσι – Τότεναμ αναβλήθηκε
Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 3-0 (68′ Ρίτσαρντς, 71′ Αγιού, 79′ Ματετά)
Άστον Βίλα – Νότιγχαμ 4-2 (4′ Ουότκινς, 29’39’ Λουίζ, Μπέιλι 61′ / 45′ Ματετά, 48′ Γκιμπς-Γουάιτ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-2 (89′ Μαγκουάιρ / 90+7′ Ιβόμπι, 65′ Μπάσεϊ)
Μπράιτον – Έβερτον 1-1 (90+5′ Ντανκ / 73′ Μπράθγουεϊτ)
Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (24′ Φόντεν)
Άρσεναλ – Νιούκαστλ 4-0 (18′ Μπότμαν αυτ. , 24′ Χάβερτς, 65′ Σακά, 69′ Κίβιορ)
25/02 15:30 Γουλβς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
26/02 22:00 Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ