ΜΠΑΣΚΕΤ

Έβγαλε τα μάτια του! Οδυνηρή ήττα (85-87) του Άρη στη δεύτερη παράταση από τον Κολοσσό

Ο Άρης έβγαλε τα μάτια μόνος του. Είχε διαδοχικές ευκαιρίες να κερδίσει στην κανονική διάρκεια, στην πρώτη παράταση, στη δεύτερη παράταση, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από αυτές, δεν έβαλε ούτε ένα κρίσιμο σουτ και γνώρισε οδυνηρή ήττα από τον Κολοσσό στο Παλέ με σκορ 85-87.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Με τρίποντα από Φλιώνη και Γκετσεβίτσιους ο Άρης προηγήθηκε με 8-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει το καλό ξεκίνημα σε κυριαρχία μέσα στο παρκέ. Με πολλά κενά στην άμυνα, ιδίως στην προσωπικά άμυνα, οι κίτρινοι δέχθηκαν σερί 0-12 από τον Κολοσσό – με πρωταγωνιστή τον Κρομά – που προηγήθηκε με 8-14 στο 6’.

Με τον ίδιο παίκτη οι Ροδίτες ξέφυγαν με 13-18 (8’), αλλά ο Άρης αντέδρασε και με σερί 7-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά με 19-18 έχοντας 7/14 σουτ εντός πεδιάς.

Βασικοί παίκτες του Μαρκόπουλου ήταν σε κακή μέρα επιθετικά. Ο Μιλόσεβιτς είχε 1/6 σουτ, ο Τάλτον 1/5 σουτ, ο Ντραγκίτσεβιτς 1/3 σουτ και χωρίς μεγάλη ανάμιξη στο παιχνίδι όπως άλλες φορές. Την αστοχία του Άρη στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός, που έκανε σωστά τα απλά πράγματα και είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Οι κίτρινοι μέτρησαν τρία εύστοχα σουτ σε 17 προσπάθειες στο δεύτερο δεκάλεπτο και μοιραία βρέθηκαν πίσω με 21-27 (14’), 27-34 (19’) και 29-36 στο ημίχρονο.

Ο Ντραγκίτσεβιτς ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Πέτυχε δύο καλάθια, δημιούργησε άλλα τόσα και σε συνδυασμό με την παρουσία του Μόρις… παντού, οι κίτρινοι σταδιακά κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να προηγηθούν με 43-42 στο 26’. Ο Κολοσσός βρήκε στο πρόσωπο του Τζάκσον πολύτιμες λύσεις στην επίθεση (και με άμυνες πάνω του) και ξέφυγε με 45-49 (28’) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-50.

Ο Σλαφτσάκης… επανεμφανίστηκε σε παιχνίδι του Άρη ως κανονικός παίκτης και με δικές του ενέργειες σε επίθεση και άμυνα οι κίτρινοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 8-0 και προηγηθούν με 57-50 στο 32’! Σκυτάλη πήραν οι Γκάγκιτς και Τάλτον που έδωσαν πολύτιμες λύσεις και ο Άρης μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα είχε το προβάδισμα με 65-58 (36’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλάθι του Τουτζιαράκη και βολές του Ντάνιελς μείωσαν σε 65-62 στα 3:35 πριν το φινάλε.

Ο Μόρις με τρίποντο έγραψε το 68-62 (37’), αλλά ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Γκετσεβίτσιους και Μιλόσεβιτς και με συνεχόμενα καλάθια από τον Τουτζιαράκη μείωσε στο καλάθι (68-66) στα 1:45 πριν το τέλος.

Ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε το 70-66 με ασίστ του Τάλτον και στην επόμενη κατοχή ο Μπρέιζελτον έκανε βήματα που δεν δόθηκαν αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης με τρίποντο μείωσε σε 70-69. Ο Μόρις δέχθηκε φάουλ που δεν δόθηκε στα 1:02 και ο Παύλος στον αιφνιδιασμό έβαλε τον Κολοσσό μπροστά με 70-71 στα 56’’ πριν το φινάλε.

Ο Ντραγκίτσεβιτς με 1/2 βολές στα 37’’ ισοφάρισε σε 71-71, αλλά η κατοχή ήταν και πάλι για τον Άρη γιατί έδιωξε τη μπάλα λάθος ο Ντάνιελς. Ο Φλιώνης αρχικά και ο Γκετσεβίτσιους σε ελεύθερο τρίποντο δεν βρήκαν στόχο και στα τελευταία 10’’ ο Κολοσσός είχε την ευκαιρία για τη νίκη αλλά ο Μπρέιζελτον αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Άρης προηγήθηκε με 77-74 στα 2:20 πριν το τέλος της παράτασης και από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να σκοράρει, παρότι ο Κολοσσός είχε μόλις 1/5 βολές! Συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές των κίτρινων έδωσαν το δικαίωμα στον Μπρέιζελτον να ισοφαρίσει σε 77-77 στα 8,9’’ πριν το τέλος.

Ο Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, η μπάλα έφτασε στον Μιλόσεβιτς που αστόχησε και έτσι το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση.

Ο Άρης προηγήθηκε με 85-82 στα 57’’ της δεύτερης παράτασης, είχε και πάλι ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Ο Αγκμπελέσε με 2/2 βολές στα 57’’ μείωσε 85-84, ο Γκάγκιτς αστόχησε στην επόμενη κατοχή στα 5’’ πριν το τέλος της επίθεσης και ο Τζάκσον με ένα τρίποντο «μαχαιριά» με άμυνα πάνω του έγραψε το 85-87 στα 11’’ πριν το φινάλε.

Ο Ντραγκίτσεβιτς πήρε την τελευταία επίθεση του Άρη, δέχθηκε φάουλ από τον Αγκμπελέσε το οποίο δεν δόθηκε και έτσι οι κίτρινοι γνώρισαν άλλη μια οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 (κ.α.), 77-77 (α’ παρ.), 85-87.