Έγκλημα και… τιμωρία για τον Ολυμπιακό από τη Βαλένθια!

Ο Ολυμπιακός σταμάτησε να παίζει μπάσκετ στο τελευταίο πεντάλεπτο και η Βαλένθια μετέτρεψε το 79-70 σε 82-83 και υποχρέωσε τους «ερυθρόλευκους» σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Ό,τι έχτισε στο πρώτο μέρος, το γκρέμισε σε μια περίοδο ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε με 82-83 το βράδυ της Παρασκευής (4/11) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Βαλένθια. Η ισπανική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς 3/9″ πριν από το φινάλε, όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να κάνουν φάουλ στο +2. Τελικά το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το τελευταίο σουτ, να αστοχεί ενώ υπήρξε επαφή με το δεξί του χέρι και να ρίχνει τους ερυθρόλευκους στο 4-2 στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Ο Κρις Τζόουνς (17 πόντοι, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 24:48) κι ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17 πόντοι, 4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα σε 21:53) ήταν οι κορυφαίοι της Βαλένθια, που ανέβηκε στο 3-3 (1-2 εντός και 2-1 εκτός έδρας) παίζοντας με χαρακτήρα, πείσμα και θράσος μέχρι το φινάλε.

Σάσα Βεζένκοβ (20 πόντοι, 7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ασίστ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας), Τόμας Γουόκαπ (12 πόντοι, 6 ασίστ), Κώστας Σλούκας (11 πόντοι, 6 ασίστ) και Κώστας Παπανικολάου (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, που όμως έκανε 20 λάθη και στην τέταρτη περίοδο δεν είχε ούτε την απαιτούμενη ενέργεια, ούτε την απαιτούμενη αποφασιστικότητα. Δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα σε εντός έδρας αγώνα, με την Παρτίζαν να παίρνει σειρά για να πατήσει το παρκέ του ΣΕΦ την επόμενη εβδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83