Έκανε «σεφτέ» με την Καρδίτσα το Λαύριο (videos)

Αν και η Καρδίτσα είχε το προβάδισμα για περίπου 34 λεπτά, οι Γερομιχαλός και Κουζέλογλου πήραν το Λαύριο από το… χέρι στο τέλος και με ένα καθοριστικό δικό τους σερί υπέγραψαν την πρώτη νίκη (81-80) στη φετινή Basket League.

Στο 1-8 πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, ενώ από την άλλη οι νεοφώτιστοι υποχώρησαν στο 1-7.

Κορυφαίος του Λαυρίου ο Φλαγκ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Κουζέλογλου να προσθέτει 17π. και τον Γερομιχαλό 14π.

Από το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου, ξεχώρισαν οι Πριτζέτ και Χάντερ με 16 πόντους ο καθένας, ενώ ο πρώτος πήρε και 10 ριμπάουντ.

Το Λαύριο έκανε δυνατό ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε 8-2 και διατηρούνταν μπροστά (12-11), μέχρι το 5’. Η συνέχεια, ανήκε στην Καρδίτσα, η οποία με Χάντερ και Πριτζέτ έκανε την ανατροπή, πήγε στο +5 (16-21) και συντηρώντας τον ίδιο ρυθμό έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (18-26).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +10 (18-28), με την ομάδα του Σερέλη να αντιδρά και να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (31-32), στο 16’. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Φλαγκ να βάζει το Λαύριο προσωρινά μπροστά (37-36), αλλά στα τελευταία δύο λεπτά οι Αγραβάνης και Χάντερ έστειλαν την Καρδίτσα στα αποδυτήρια με το +4 (38-42).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Καρδίτσα και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας ξανά στο +8 (38-46). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Λαύριο αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (59-60), αλλά η ομάδα της Θεσσαλίας έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (60-64).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με τα τρίποντα του Γκάμπροβσεκ πήγαν αρχικά στο +8 (66-74) και διατηρούσαν τη διαφορά αυτή (71-78) μέχρι το 36’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση του Λαυρίου, όπου με πρωταγωνιστές τους Γερομιχαλό και Κουζέλογλου έκανε σερί 10-0 για το προσπέρασμα (81-78), στο 39’. Με το φόλοου του Πριτζέτ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (81-80), με τις δύο ομάδες να κάνουν από ένα λάθος στη συνέχεια και την ομάδα του Σερέλη να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 35-42, 60-64, 81-80