Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά πήρε αυτό που ήθελε (92-88) και… 1-1!

Ο Άρης λίγο έλειψε να πάθει ότι και στην Πυλαία, καθώς βρέθηκε με 14 πόντους μπροστά (80-66 στο 36′), άφησε τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στον πόντο (83-82), όμως η ευστοχία στις βολές έδωσε τη νίκη με 92-88. Οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 1-1 και πάνε το Σάββατο στην Πυλαία για να τελειώσουν αυτό που άφησαν στη μέση στον πρώτο αγώνα.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Παλέ. Ο Άρης δεν εκμεταλλεύτηκε όπως θα έπρεπε το μπόνους των φάουλ του ΠΑΟΚ που έφτασε νωρίς τα 5 ομαδικά, έχασε αρκετά ελεύθερα σουτ και τα περίμενε όλα από τον Σάσα Βεζένκοφ. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 12-9 (7′), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-8 και προσπέρασε με 12-17 (8′), πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 16-19.

Ο Άρης εφάρμοσε και πάλι ματς απ άμυνες ζώνης, όμως ο ΠΑΟΚ “διάβασε” σωστά το παιχνίδι, κυρίως με τον Όντουμ, που με τις 5 ασίστ δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα των κίτρινων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-28 (15′), όμως ο Άρης με τους Χαρίση και Πάσαλιτς να ανεβάζουν στροφές επιθετικά μπόρεσαν να επιστρέψουν και προηγήθηκαν με 29-28 (16′) και 35-31 (18′). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-8, προηγήθηκε με 35-39 και έκλεισε το ημίχρονο στο 37-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Άρη. Αφού δεν του βγήκαν τα δύο πρώτα αμυντικά πλάνα (μαν του μαν και ματς απ ζώνη) ο Πρίφτης επέλεξε να πάει σε αλλαγές σε όλα τα σκριν. Αυτό το πλάνο είχε αποτέλεσμα. Το 45-46 στο 23′ έγινε 53-46 στο 26′ με τους κίτρινους να έχουν περιορίσει την δράση των Όντουμ και Μπρέμερ. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε βολές, ήταν όμως άστοχος (4/8) στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 60-54.

Οι κίτρινοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και αποφασιστικότητα στην τέταρτη περίοδο και με ηγέτες τους Μούρτο και Βεζένκοφ σε αυτό το διάστημα καθάρισαν γρήγορα το παιχνίδι… Στο 32′ ο Άρης με τρίποντο του 19χρονου έφτασαν στο +11 (65-54), ο ίδιος έκανε το 74-63 (35′) και ο Μούρτος έδωσε τη χαριστική βολή στο 36′ όταν με τρίποντο έγραψε το 80-66.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει στο ματς και πάλι, μείωσε σε 82-77 (1.11 πριν το τέλος) με σερί 2-11, ο Χαρίσης με 1/2 βολές έκανε το 83-77 (1.07), αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα πιο κοντά όταν ο Κάρτερ μείωσε στον πόντο με τρίποντο (83-82 στα 55”). Ο Τόμας έδωσε βαθιά ανάσα στον Άρη με τρίποντο (86-81) στα 39” πριν το τέλος και παρότι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 86-84, 88-86, οι κίτρινοι ήταν εύστοχοι στις βολές (Πάσαλιτς 4/4, Τόμας 2/2) και προηγήθηκαν με 90-86 (19”).

Ο Κάρτερ ήταν άστοχος στα 12”, ο Τόμας με 1/2 βολές (9”) έκανε το 91-86, ο Βεζένκοφ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές επίσης διαμόρφωσε το 92-86 (6,9”). Εκεί κρίθηκαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-41, 60-54, 92-88.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5, Ριντ 10(2), Τόμας 12(2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 11, Βεζένκοφ 23(2), Μούρτος 11(1), Σίμτσακ 4.

ΠΑΟΚ: Μπρέμερ 12(2), Λάνγκφορντ 20(1), Λιάπης, Κάρτερ 14(3), Τσόχλας 6, Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 4, Όντουμ 12(1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.