Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά πήρε αυτό που ήθελε στην Καβάλα! Έκτη σερί νίκη (77-71) και τώρα η ΑΕΚ!

Ο Άρης λίγο έλειψε να πληρώσει την χαλάρωση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως τελικά πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα στη Καλαμίτσα. Κέρδισε την Καβάλα με σκορ 77-71, έφτασε τις έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα και περιμένει πλέον την επόμενη Κυριακή την ΑΕΚ για τον αγώνα που εν πολλοίς θα κρίνει την 3η θέση στη κανονική διάρκεια.

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων φάνηκε από το πρώτο λεπτό. Ο Άρης ξεκίνησε με ένα 0-6 (2’), έλεγξε τον αγώνα και στην άμυνα και στην επίθεση και πολύ γρήγορα πήρε διαφορά ασφαλείας. Στο 7’ το σκορ ήταν 14-4 για τους κίτρινους και όταν μπήκε στο παιχνίδι ο Ξανθόπουλος το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο… κυριαρχικό για τον Άρη, καθώς ο Έλληνας πλέι μέικερ έκανε στο πρώτο ημίχρονο 7 κλεψίματα, δίνοντας εύκολα καλάθια στην ομάδα του.

Η αμυντική παρουσία του Ξανθόπουλου σε συνδυασμό με την πολύ καλή απόδοση του Μούρτου επιθετικά (1οπ. στο α’ μέρος) ήταν τα δύο χαρακτηριστικά στοιχεία του Άρη, που έφτασε στο +16 (17-33) στο 14’ και αντέδρασε άριστα όταν η Καβάλα μείωσε στους 9 πόντους (24-33 στο 16’). Ο Μούρτος με 2/2 τρίποντα και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 26-41 (19’) και το ημίχρονο, στο οποίο οι κίτρινοι πήραν 21 πόντους από αιφνιδιασμούς, έχοντας και 6/11 τρίποντα, έκλεισε στο +15 για τον Άρη (29-44).

Ο Άρης έφτασε και στο +17 στις αρχές της τρίτης περιόδου (29-46), προηγήθηκε και με 32-48 (22’), αλλά η Καβάλα αντέδρασε εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία των κίτρινων. Με σερί 12-2, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στον αγώνα, μειώνοντας σε 44-50 (26’) και ανάγκασαν τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Καβαλιώτες με πρωταγωνιστές τους Λέιζερ και Κρομά πλησίασαν σε απόσταση βολής (50-53 στο 29’), ενώ το τρίποντο του Μακ Κι διαμόρφωσε το 53-55, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (53-57).

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, όμως οι κίτρινοι με εύστοχα τρίποντα από Μακ Νιλ και Γουάιτ πήραν “ανάσες” επιθετικά και προηγήθηκαν με 59-67 στο 34’. Με το σκορ στο 61-69 οι κίτρινοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσουν τον αγώνα και έδωσαν το δικαίωμα στη Καβάλα να μειώνει σε 71-75 στα 22’’ πριν το τέλος όταν ο Κρομά πέτυχε καλάθι κέρδισε και το φάουλ και ευστόχησε στη βολή. Στα 20’’ πριν το τέλος ο Μακ Νιλ με 2/2 βολές έγραψε το 71-77, στην επόμενη επίθεση ο Κρομά αστόχησε και έτσι ο Άρης έφυγε νικητής και από την Καλαμίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57, 71-77.

ΚΑΒΑΛΑ: Λέιζερ 11 (5ασ.), Γουίλιαμς 18 (16ρ.), Μακ Κι 10 (3ρ., 3ασ.), Γκέλιος, Κρομά 19 (1), Σταμπουλής, Κοστόφ 10 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 17 (2/3β., 3/5δπ., 3/5τρ., 7ρ., 4ασ., 2κλ.), Γουότερς 7 (6ασ.), Χάγκινς 9 (5ρ.), Μούρτος 14 (4/5δπ., 2/4τρ., 5ρ.), Μακ Νιλ 15 (5/6β., 2/3δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος 2 (4ρ., 3ασ., 8κλ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβις 2, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ 2.