ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

«Έκλεισε» τα φιλικά με νίκη ο Άρης επί του Ηρακλή

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε μέσα στο Ιβανώφειο με 91-82 στο τελευταίο τεστ της πριν από τον αγώνα Κυπέλλου του Σαββάτου (18/9) στη Λάρισα, απέναντι στον τοπικο σύλλογο.

Το «3 στα 3» στους φιλικούς αγώνες του έκανε ο Άρης, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 91-82 εκτός έδρας, έχοντας ως κορυφαίους τους Κάουαν και Χάνλαν με 21 πόντους έκαστος. Από κοντά και ο Γουίλιαμς που είχε 17!

Μετά την πρώτη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν μία ακόμη νίκη στην προετοιμασία τους. Με ευστοχία έξω από τα 6.75 και 14 τρίποντα, η μέγιστη διαφορά έφτασε μέχρι τους 15 πόντους.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-5, όμως με σερί 10-0 ο Άρης πέρασε 15-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-23 για τον Ηρακλή.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την άμυνά τους και με τον Έρικ Λόκετ να σκοράρει, έκαναν ένα επιμέρους 2-11 για να περάσουν με 27-34. Ο Όμηρος Νετζήπογλου πήρε τη σκυτάλη και ο Άρης  έκλεισε το ημίχρονο μπροστά 50-40.

Με συνεχόμενα τρίποντα και βολές, ο Ηρακλής μείωσε σε 59-58. Όμως ακολούθησε ένα σερί 0-8 για το 67-58. Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ολίβιε Χάνλαν και Ζίριους Γουίλιαμς και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 12-1, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 71-60.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άντονι Κάουαν πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες (11 πόντους σ’ αυτό το διάστημα). Με καλή άμυνα ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (83-68) και κράτησε τη νίκη.

Διαιτητές: Φούφης, Τζιοπάνος, Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-50, 60-71, 82-91

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 15, Σκορδίλης 2, Φίνκε 8(1), Φίλλιος 1, Αγραβάνης 3, Τέιλορ 19(6), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 9(2), Τέρνερ, Παπαδάκης, Λιντς 21.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζούστον 6, Κάουαν Jr. 21(3), Σιδηροηλίας, Πετανίδης 2, Λόκετ 10(2), Νετζήπογλου 11(1), Γουίλιαμς 17(3), Χάνλαν 21(5), Κώττας 3.