Έκτος με… παραλίγο 100αρα και τρίποντες “βόμβες” στη Ρόδο!

Ο Άρης έφτασε να διεκδικεί την 6η θέση παίζοντας κυρίως εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος, σήμερα όμως την κατέκτησε με την επίθεση. Οι κίτρινοι σκόραραν 99 πόντους στο Βενετόκλειο, είχαν 16/28 τρίποντα και πήραν τη νίκη με αντίπαλο τον Κολοσσό με σκορ 99-82!

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για τον Άρη υπό την έννοια ότι μπήκε στον ρυθμό του αδιάφορου και χωρίς άγχος Κολοσσού και δεν είχε σωστή αμυντική λειτουργία. Το μαρτυρά αυτό το 28-26 υπέρ των Ροδιτών. Σταδιακά οι κίτρινοι άρχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά είχαν απέναντί τους έναν πολύ καλό Όσμπι και έναν εξαιρετικό Κουκουλά. Αυτοί οι δύο δεν άφησαν τον Άρη να ξεφύγει. Στο 15′ το σκορ ήταν 36-36, στο 17′ ο Κολοσσός προηγήθηκε με 40-39, αλλά αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμά του στο ματς…

Ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 50-44 και έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή του στην τρίτη περίοδο, όταν με εξαιρετική παρουσία στην επίθεση κατάφερε να αποκτήσει διαφορά 15 πόντων (74-59), έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χαντ, τον Πελεκάνο και τον Χαρίση.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να γυρίσει στο ματς, μείωσε στους 9 πόντους (71-80 στο 35′), αλλά ακολούθησε ένα σερί 10-1 και στο 37′ το σκορ είχε γίνει 72-90 για τους κίτρινους που σφράγισαν με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο τη νίκη μέσα στο Βενετόκλειο.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 44-50, 59-74, 82-99.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γεωργαλής 3 (1), Κουμπούρας 4, Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας 4, Αυγενικός, Καλαμπόκης 10, Κουκουλάς 16 (2), Ματσαμάς 4, Νάντζφεϊ 9 (1), Λάνγκφορντ 8, Καπελάν 4, Όσμπι 18.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11 (3/4τρ.), Χαντ 18 (0/2β., 3/3δπ., 4/6τρ., 5ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 16 (5/8δπ., 2/4τρ., 4ασ.), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 7 (3ρ., 2κλ.), Καραποστόλου 11 (1/1δπ., 3/5τρ., 2ρ., 6ασ., 2κλ.), Χαρίσης 15 (5/6β., 5/9δπ., 11ρ.), Μποχωρίδης Ν. 3 (1), Μούρτος 2, Βεργίνης 7 (1), Δήμας 6 (2/2τρ.), Τσακαλέρης.