Ένα επίπεδο πιο ψηλά η Σεβίλλη

Γράφει ο Λάμπρος Γκαραγκάνης

Πώς να παίξεις κινο online

Γουλβς – Σεβίλλη: Για τη Γουλβς υπάρχει πολύ πρόσφατη και ξεκάθαρη εικόνα από τη νικηφόρα, για αυτήν, ρεβάνς με τον Ολυμπιακό που της χάρισε την παρουσία της στον μονό προημιτελικό του Ντούισμπουργκ στα νοκ άουτ του Europa League. Απειλήθηκε από την ελληνική ομάδα, η οποία διαμαρτύρεται για τη διαιτησία, σκόραρε με πέναλτι και χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε επαγγελματικά την πρόκριση (με νίκη 1-0). Η αγγλική ομάδα ούτε τελείωσε καλά την Premier League και στο πρόσφατο ματς με τους Πειραιώτες έβγαλε περισσότερες αδυναμίες από ποιότητα. Χτύπησε ο αμυντικός Κάστρο, βασικός στα μπακ στο πλάνο του κόουτς Εσπίριτο Σάντο. Η τιμωρία του Ποντένσε ανοίγει τον δρόμο του Ζότα για επιστροφή στην ενδεκάδα. Όσο έπαιξε, πάντως, ο Πορτογάλος επιθετικός με τον Ολυμπιακό πέρασε και δεν ακούμπησε!

Εκτίμηση: Η Σεβίλλη έχει φοβερή παράδοση στο Europa League, με 5 τρόπαια από το 2006 έως το 2016. Στο 2-0 επί της Ρόμα, το οποίο την έφερε στη Γερμανία, ήταν σαφώς ανώτερη απέναντι σε ισχυρό αντίπαλο που δεν μπόρεσε, πάντως, να την αμφισβητήσει. Από το 1ο ημίχρονο καθάρισε την πρόκριση και διαχειρίστηκε το αβαντάζ των 2 γκολ. Δεν αναφέρονται σοβαρά αγωνιστικά ζητήματα, τα οποία να επηρεάζουν το πλάνο του κόουτς Λοπετέγι. Σίγουρα η Γουλβς είναι μία ομάδα δεμένη, που βρίσκεται χρόνια μαζί. Ωστόσο δεν διαθέτει, σε καμία περίπτωση, την ευρωπαϊκή εμπειρία των Ανδαλουσιάνων. Σε ουδέτερο το ματς και χωρίς κόσμο, δηλαδή οι κατάλληλες συνθήκες ώστε να νικήσει και να περάσει στα ημιτελικά η ανώτερη και ποιοτικότερη ομάδα. Αλλά και η πιο βαριά φανέλα! Σημαντική αξία υπάρχει στη νίκη της Σεβίλλης στο 90λεπτο.