Έπαθε, αλλά δεν έμαθε…

Το πάθημα της περασμένης Τετάρτης από τη Λαμία, δεν έγινε μάθημα για τον Άρη, που προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά τελικά έχασε ξανά με 2-3 σετ (25-19, 25-21, 16-25, 21-25, 11-15), αυτή τη φορά από την ΕΑ Πατρών, για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Οι σχεδόν 300 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο είδαν το ίδιο έργο, το οποίο είχε το καλύτερο ξεκίνημα και τη χειρότερη κατάληξη: Οι «κίτρινοι», που αγωνίζονταν και πάλι χωρίς τον τραυματία Μπαρούτοφ, έμειναν χωρίς δυνάμεις και χωρίς αυτοσυγκέντρωση μετά το δεύτερο σετ, με συνέπεια να γνωρίσουν άλλη μια άδοξη εντός έδρας ήττα στο τάι μπρέικ, αυτή τη φορά από τη νεανική ομάδα της Πάτρας.

Το ξεκίνημα, πάντως, δημιουργούσε αισιοδοξία. Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 3-0, αλλά οι αντίπαλοι πήραν προβάδισμα και έφτασαν πρώτοι σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ωστόσο, με «όπλο» την ασταμάτητη επίθεσή τους και τον εντυπωσιακό Παλέντζα, οι γηπεδούχοι όχι μόνο έφτασαν στην ισοφάριση (12-12) αλλά πέρασαν μπροστά στο σκορ και διατήρησαν το προβάδισμα. Πήραν καθοριστικούς πόντους στην τελική ευθεία του πρώτου σετ, το οποίο δεν δυσκολεύτηκαν να κατακτήσουν, με τους Παλέντζα και Τακουρίδη να λένε «όχι» με διπλό μπλοκ στην τελευταία επίθεση της ΕΑ Πατρών και να γράφουν το τελικό 25-19.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για το σύνολο του Γιώργου Περσιανλή, που με μπροστάρη για μια ακόμη φορά τον Σαρικεΐσογλου κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 11-5 στο δεύτερο σετ. Κάποια λάθη στην υποδοχή επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση (14-14). Ο Άρης όμως, με όπλο την επίθεση και ειδικότερα το τελείωμα σε πρώτο χρόνο, επανέκτησε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι την ολοκλήρωση του σετ, το οποίο κατέκτησε με άσο του Κιόση (25-21).

Διαφορετικά εξελίχθηκε το τρίτο σετ, στο οποίο οι «κίτρινοι» έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν. Η ΕΑ Πατρών είχε διαρκώς το πάνω χέρι, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά σε 8-8 και να παραμένουν κοντά στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Από εκεί και πέρα, όμως, η ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου «πάτησε γκάζι» και έδωσε μόνο δύο πόντους, από χαμένα σερβίς, φτάνοντας εύκολα στο 16-25.

Οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και στο τέταρτο σετ, όπου μ’ ένα σερί 1-5 πήραν προβάδισμα (6-8) και δεν το ξαναέχασαν, αφού οι προτροπές του Γιώργου Περσιανλή προς του παίκτες του δεν είχαν αποτέλεσμα. Με εξαιρετικό μπλοκ και με ηγέτη το νεαρό Ασπιώτη, που ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο «+3» πριν από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16) και στο «+4» στο πιο κρίσιμο σημείο (19-23, 20-24), για να γράψει και το τελικό 21-25.

Το τάι μπρέικ βρήκε την ΕΑ Πατρών με ψυχολογικό πλεονέκτημα, που της έδωσε και ελαφρό προβάδισμα στο σκορ, μέχρι το τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) και την αλλαγή τερέν. Στην συνέχεια, όμως, όλες οι επιθέσεις των γηπεδούχων κατέληγαν πάνω στο αντίπαλο μπλοκ και ειδικότερα στα χέρια του Μακρυγιάννη. Το σκορ έγινε 8-11 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, αφού οι πόντοι που απέμεναν αποτέλεσαν τυπική διαδικασία, για να έρθει το τελικό με 11-15 με επίθεση του Ασπιώτη.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 16-25, 21-25, 11-15.

Άρης (Περσιανλής): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Παλέντζας 20 (20/34 επ.), Τακουρίδης 18 (12/17 επ., 5 μπλοκ), Κιόσης 13 (12/18 επ., 1 άσο), Σαρικεΐσογλου 19 (18/32 επ., 52% υπ. – 31% άριστες), Κυριακίδης 7 (6/14 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 58% άριστες), Σάμαρτζιτς 81% υπ.- 54% άριστες) / Ριζόπουλος, Κυπριανός.

ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Μαντέκας 7 (5/15 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 41% άριστες), Γιάνοσικ 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Παπαδόπουλος Τζ, 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Γιούριστς 15 (8/15 επ., 7 μπλοκ), Ασπιώτης 29 (26/42 επ., 3 μπλοκ), Πινκ 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. – 38% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 62% υπ. – 48% άριστες) / Παπαδόπουλος Π., Μακρυγιάννης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).