Έπαιξε ένα ημίχρονο ο Σαμόρα, ήττα (3-1) και αποκλεισμός για την Κόστα Ρίκα (video)

Την ήττα από τον Παναμά γνώρισε και στο δεύτερο παιχνίδι του Concacaf η Κόστα Ρίκα από τον Παναμά με σκορ 3-1 (το πρώτο ματς είχε ολοκληρωθεί με 3-0) με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Άλβαρο Σαμόρα πέρασε αλλαγή στο 46ο λεπτό στη θέση του Κοντρέρας αλλά πλέον ήταν αργά. Η εθνική ομάδα της χώρας του ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 3-0. Μέσα σε 23 λεπτά ο Παναμάς κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη χάρη στα τέρματα των Φαγιάρδο (20′), Ροντρίγκεζ (23′) και Ερρέρα (43′). Το μόνο που κατάφερε η Κόστα Ρίκα ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 51′ με τον Φρανσίσκο Κάλβο.

Πλέον έχει μπροστά της τα πλέι οφ για να διεκδικήσει ένα εισιτήριο για το Κόπα Αμέρικα το οποίο θα διεξαχθεί στις ΗΠΑ.