Έπαιξε με φωτιά, αλλά δεν κάηκε! Έβδομη σερί (84-79) με πρωταγωνιστές Γουότερς – Χάγκινς

Ο Άρης έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Το παιχνίδι με τα Τρίκαλα έγινε ντέρμπι, κυρίως λόγω του ότι είναι εμφανές ότι η ομάδα είναι κουρασμένη, αλλά και πάλι βρήκε τον τρόπο να κερδίσει. Το τελικό 84-79 είναι η έβδομη σερί νίκη των κίτρινων και αυτό είναι που μετράει πάνω από όλα.

Το καλό ξεκίνημα του Άρη δεν είχε να κάνει τόσο με την σωστή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση όσο στην επιθετική έξαρση του Ντομινίκ Γουότερς που κράτησε τους κίτρινους επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους. Ο Άρης προηγήθηκε με 12-7 (4’) και 16-11 (6’), αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, γιατί τα Τρίκαλα έπαιξαν έξυπνα και έκαναν σωστά τα απολύτως απαραίτητα. Ο Πρίφτης έριξε στο παιχνίδι και τον Μακ Νιλ από το πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Άρης δεν μπορούσε να ξεφύγει (21-20 στο 10’).

Τα Τρίκαλα “χτύπησαν” με τον Σόκο και τον Κάντουγκαν και προηγήθηκαν με 21-23 (12’) και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα… Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 24-29 (14’) και 26-32 (14’), όμως ο Άρης με συνεργασίες που είχαν αποδέκτη τον Χάγκινς ισοφάρισαν σε 34-34 (17’), όμως δεν μπόρεσαν ως το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθούν (40-41).

Με όπλο το περιφερειακό σουτ και τρίποντα των Γουάιτ στην αρχή και του Μούρτου στο τέλος της τρίτης περιόδου οι κίτρινοι πήραν το προβάδισμα, αλλά δεν αισθάνονταν ασφαλείς, γιατί έδιναν δικαιώματα στην άμυνα. Στο 24’ το σκορ ήταν 48-44 και ο Μούρτος με τρίποντα έγραψε το 55-50 (28’) και 58-54 (29’) πριν η περίοδος κλείσει στο 60-56.

Οι κίτρινοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους στην τέταρτη περίοδο και μπορεί ο Σόκο να έβαλε προβλήματα με τα συνεχόμενα “γκολ-φάουλ” (60-61 στο 32’), αλλά οι παίκτες του Πρίφτη με Ζάρα και Γουάιτ πρωταγωνιστές πήραν το προβάδισμα και με λέι απ του Γουότερς στο 35’ ξέφυγαν με 70-62 και από ασίστ του Αμερικανού, ο Χάγκινς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 73-62. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και μείωσαν γρήγορα σε 73-67 μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο και ανάγκασαν τον Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με τους Κόνγκερ και Σόκο μείωσαν σε 74-72.

Ο Άρης απάντησε με καλάθια των Χάγκινς και Γουότερς (78-72), ο Γουάιτ έκανε το 80-74 (1.03) και ο Τσιάρας με τρίποντο μείωσε σε 80-77 (47’’). Ο Γουότερς κέρδισε φάουλ στα 34’’ ήταν εύστοχος και έγραψε το 82-77, όμως ο Μπήτης εφυήρε φάουλ του Γουάιτ στον Τσιάρα και ο Έλληνας φόργουορντ μείωσε σε 82-79. Ο Μακ Νιλ ήταν ψύχραιμος από τις βολές (84-79) στα 23’’ και στην τελευταία επίθεση των Τρικάλων Κόνγκερ και Κάντουγκαν αστόχησαν σε τρίποντα…

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-41, 60-56, 84-79.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 6 (3ρ., 2ασ.), Γουάιτ 14 (2/2β., 3/4δπ., 2/4τρ., 7ρ., 3σ.), Γουότερς 20 (5/5β., 6/8δπ., 1/1τρ., 4ασ., 2κλ.), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 19 (1/1β., 9/11δπ., 8ρ., 3κοψ.), Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 4, Κοέν 2, Μούρτος 7 (5ρ.), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 6 (3ρ., 5ασ., 2κλ., 1κοψ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ντάουελ 5, Τσιλούλης, Τσιάρας 10 (2), Κόνγκερ 15 (1), Τιγκ 7 (9ρ.), Κάντουγκαν 13 (1), Σόκο 20 (4ρ., 3κλ.), Καραθανάσης 3 (1), Καλλές, Καλογιαννίδης 3, Βαρυτιμιάδης 3.