Έπαιξε σαν θεός του πολέμου, έχασε στο παραπέντε, αλλά έδειξε ότι ΜΠΟΡΕΙ!

Ο Άρης φόρεσε την πανοπλία του στη Νέα Σμύρνη, πάλεψε, έπεσε, σηκώθηκε, αλλά είχε μια… αχίλλειο πτέρνα, την “ανακάλυψε” ο Πανιώνιος και τον κέρδισε με 80-79, μετά από παράταση! Οι κίτρινοι ήταν εκεί, ήταν στο ματς, ήταν παρόντες και έβγαλαν ψυχή, πάθος, χαρακτήρα, γύρισαν από το -17, πήγαν στην παράταση και τελικά έχασαν κυρίως γιατί έδωσαν 15 δεύτερες επιθέσεις στον Πανιώνιο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη. Όχι τόσο γιατί προηγήθηκε 8-0, αλλά κυρίως γιατί κράτησε τον Πανιώνιο χωρίς εύστοχο σουτ για 8 λεπτά! Οι κυανέρυθροι σκόραραν μόνο με βολές ως εκείνο το σημείο (7-9), αλλά τρία σερί τρίποντα από Αθανασούλα και Γιάνκοβιτς διαμόρφωσαν το 16-13 για τους γηπεδούχους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης έχασε την συγκέντρωσή του και την ενέργειά του στο παρκέ. Επέτρεψε τον Πανιώνιο να πετύχει εύκολα καλάθια, έδινε εύκολα φάουλ και η διαφορά έφτασε στο +14 (32-18 στο 17′).

Το 38-26 του ημιχρόνου ήταν απόρροια της ευστοχίας του Πανιωνίου από τα 6,75μ. (5/14) και της αστοχίας του Άρη (0/8) από το τρίποντο. Στο 22′ η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (45-28), αλλά οι κίτρινοι δεν είχαν διάθεση να τα παρατήσουν. Με επιμονή πέρασαν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, είτε στον Χαρίση, είτε ποστάροντας τον Πελεκάνο και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά. Όσο ο Μούρτος ήταν στο παρκέ υπήρχε εξαιρετική λειτουργία και αμυντικά. Ο Άρης έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (51-43) και ήταν έτοιμος για την αντεπίθεσή του στο τέλος του αγώνα!

Στο 35′ ο Βεργίνης με τρίποντο έκανε το 58-53, ενώ στο 36′ ο Χαρίσης μείωσε σε 60-57. Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι. Με βολές του Μπούκερ και του Αθηναίου ο Πανιώνιος ξέφυγε με 64-58 (38′), αλλά ο Πελεκάνος με πέντε σερί πόντους έφερε το ματς στον πόντο (64-63 στο 39′).

Ο Άρης είχε την ευκαιρία να προσπεράσει, αλλά δεν έκανε σωστή επίθεση και το τρίποντο απελπισίας του Πάσαλιτς δεν βρήκε στόχο στα 52” πριν το τέλος.

Στα 40” ήταν άστοχος και ο Παππάς για τον Πανιώνιο και στα 12,4” ο Πελεκάνος κέρδισε φάουλ. Είχε 1/2 βολές, ισοφάρισε σε 64-64 και στα 8” ο Παππάς κέρδισε φάουλ. Έβαλε τις βολές γράφοντας το 66-64, ο Άρης έκανε λάθος (5”) στην επαναφορά, αλλά ο Παππάς έκανε επίσης λάθος στα 4” και ο Πάσαλιτς στην εκπνοή με λέι απ έστειλε το ματς στην παράταση (66-66).

Εκεί ο Πανιώνιος ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια, έφτασε να προηγηθεί με 77-67, αλλά ο Άρης επέστρεψε! Στα 9” πριν το τέλος του αγώνα ο Πάσαλιτς έκανε το 79-76, ο Παππάς κέρδισε φάουλ, είχε 1/2 βολές, έκανε το 80-76 και στο φινάλε ο Πελεκάνος με τρίποντο διαμόρφωσε το 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-26, 51-43, 66-66 (κ.α.), 80-79.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 2, Πέιν 2, Αθηναίου 1, Κις 8, Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 14 (2), Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 12 (10ρ.), Καββαδάς, Παππάς 28 (13/16β., 3/11δπ., 3/4τρ., 4ρ., 3ασ., 2κοψ.), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 7 (6ρ.).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 16 (4/5β., 3/4δπ., 2/10τρ.), Χαντ 9 (6ρ., 2ασ., 3κλ.), Πελεκάνος 17 (3/4β., 4/10δπ., 2/5τρ, 3ρ., 4ασ.), Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 11 (5ρ.), Καραποστόλου, Χαρίσης 13 (5/8β., 4/5δπ., 10ρ., 2κοψ.), Μποχωρίδης 5, Σαρικόπουλος, Μούρτους (5ρ., 2κλ.), Βεργίνης 4, Δήμας.