Έπαιξε στα δυο τελευταία φιλικά της Χέρτα ο Νταρίντα (photos)

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα αγωνίστηκε και στα δυο φιλικά που έδωσε η Χέρτα Βερολίνου το Σαββατοκύριακο, στο πλαίσιο του τουρνουά “Wörthersee-Cup”, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην αυστριακή πόλη Κλάγκενφουρτ.

Ο προπονητής των Βερολινέζων, Στέφαν Σβαρτς έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής, σε παίκτες που έχουν παίξει πολύ λίγο στους επίσημους αγώνες της ομάδας, κάποιοι εκ των οποίων ουσιαστικά δεν υπολογίζονται και ο 32χρονος μέσος ήταν ένας απ’ αυτούς.

Κόντρα στη Μόναχο 1860, στον σαββατιάτικο ημιτελικό, από την οποία η Χέρτα ηττήθηκε στα πέναλτι (με 4-3, μετά το ισόπαλο 3-3 στην κανονική διάρκεια) ο Τσέχος παίκτης ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Χθες απέναντι στην αυστριακή Γκράτσερ ήρθε από τον πάγκο, με την έναρξη του δευτέρου μέρους κι ευστόχησε σε ένα από πέναλτι, που έδωσαν τη νίκη στη γερμανική ομάδα με 3-2 στη σχετική διαδικασία, έπειτα από το 1-1 στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας.