Έσκασε από την κούραση και ήττα (67-77) στην πρώτη “μάχη” των μικρών τελικών

Η κούραση διαμόρφωσε το αποτέλεσμα σήμερα στο Αλεξάνδρειο. Ο Άρης με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά με 15 πόντους, αλλά η ΑΕΚ παίζοντας έξυπνα και με μεγάλα σουτ των Μπράουν και Μιλόσεβιτς πήρε τη νίκη με 67-77 και το πλεονέκτημα έδρας στην σειρά των μικρών τελικών, η οποία μεταφέρεται το Σάββατο στην Αθήνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης κυριάρχησε πλήρως της ΑΕΚ στο παρκέ. Με άμυνα που… δάγκωνε, ενέργεια λες και δεν έπαιξε η ομάδα πέντε αγώνες με τον Παναθηναϊκό, οι κίτρινοι μπήκαν στο γήπεδο και δεν άφησαν την “Ένωση” να πάρει ανάσα! Στο 5’ το σκορ ήταν ήταν 14-5 και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (17-5, 19-7, 21-9 στο 9’) με τον Οκάρο Γουάιτ να είναι δύο ταχύτητες πάνω από όλους τους παίκτες της ΑΕΚ.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-13 για τους κίτρινους που κατάφεραν να μην κάνουν ούτε ένα λάθος και να περιορίσουν την ΑΕΚ σε ποσοστό αστοχίας 26% (4/15) εντός παιδιάς.

Ίδια ένταση, ίδια ενέργεια, ίδιο πάθος και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης βρήκε λύσεις από όλους τους παίκτες του, βγάζοντας εξαιρετικές συνεργασίες στο παρκέ. Προηγήθηκε με 31-16 (13’) και 33-18 (14’) και παρότι η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει (37-26 στο 19’), οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη απάντησαν άμεσα και πήγαν στα αποδυτήρια στο +15 (43-28), έχοντας μόλις ένα λάθος!

Η κούραση έκανε την εμφάνισή της στην τρίτη περίοδο πρώτα στο μυαλό και μετά στο σώμα. Οι παίκτες του Πρίφτη έχασαν το καθαρό μυαλό τους σε άμυνα και επίθεση, ειδικά από το σημείο που αποχώρησε (λόγω τρίτου φάουλ) ο Γουάιτ. Το σκορ ήταν τότε 50-34 (25’), όμως η ΑΕΚ με τους Μιλόσεβιτς και Κάρτερ κορυφαίους επέστρεψε και μείωσε σε 55-50 (29’) πριν κλείσει η περίοδος στο 57-50 με 2/2 βολές του Ξανθόπουλου από το τέταρτο φάουλ του Κάρτερ.

Με τον Μπράουν να έχει βρει ρυθμό και τον Χέρστον να εμφανίζεται στο ματς, η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (61-60 στο 34’) με σερί 0-10 και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι, εκμεταλλευόμενη την κόπωση βασικών παικτών του Άρη, κυρίως του Γουότερς και του Μακ Νιλ που είχαν και κακές επιλογές επιθετικά.

Το σερί της ΑΕΚ έφτασε στο 0-16 με τρίποντα των Σάκοτα και Μιλόσεβιτς και της έδωσε προβάσιδμα με 61-66 (37’), πριν ο Μακ Νιλ (2.46) μειώσει με καλάθι και φάουλ σε 64-66. Ο Μπράουν έγραψε το 64-68, ο Γουότερς μείωσε στον πόντο με τρίποντο (67-68), αλλά ο Μπράουν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (67-71). Ο Μούρτος αστόχησε σε 2 βολές (1.48), όμως αστόχησαν και οι κίτρινοι στις επιθέσεις τους και έτσι στα 47’’ ο Σάκοτα με 2/2 βολές έκανε το 67-73 (47’’), ενώ ο ίδιος πάλι με βολές διαμόρφωσε το 67-75 (41’’)…

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-28, 57-50, 67-77.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 15 (8/8β., 2/5δπ., 1/3τρ., 8ρ.), Γουότερς 12 (4ασ., 4λ.), Κοέν 4, Μούρτος 5 (7ρ., 2ασ.), Μακ Νιλ 11 (3/5β., 4/9δπ., 0/1τρ., 4ρ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5 (4ρ.), Ζάρας 4, Σίμτσακ 2.

ΑΕΚ: Σάκοτα 15 (3/6τρ.), Χέρστον 5 (4ρ.), Μπράουν 20 (2/2β., 3/8δπ., 3/7τρ., 6ρ., 4ασ.), Κατσίβελης 5 (4ρ.), Μαυροειδής 6, Μιλόσεβιτς 13 (9ρ.), Κάρτερ 10, Καλαμπόκης 2, Μωραϊτης, Έρικ 1.