Έσπασε τα καλάθια και έχασε…

Ο Άρης έσπασε τα καλάθια (10/19β., 13/32δπ., 5/20τρ.) στην Πυλαία και πέταξε στα… σκουπίδια την πολύ καλή του άμυνα. Ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με σκορ 62-51 και πλέον καλείται να κερδίσει τους δύο επόμενους αγώνες, αρχής γενομένης στο Παλέ την Τετάρτη, για να κατακτήσει την τρίτη θέση.

Οι κίτρινοι έκαναν το χειρότερο ημίχρονο στη σειρά. Μπήκαν στο γήπεδο χωρίς συγκέντρωση και σε συνδυασμό με τα δύο γρήγορα φάουλ του Τόμας (3’) έχασαν και την σειρά τους σε άμυνα και επίθεση. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ έκανε απλώς τα απολύτως απαραίτητα και βρέθηκε να προηγείται με 12-5 (5’) και 18-8 (8’) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 22-13.

Ο Άρης είχε σε πολύ άσχημη μέρα τον Σάσα Βεζένκοφ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ήταν μόνο το 1/7 σουτ του ηγέτη του, αλλά κυρίως ότι ήταν σχεδόν όλα τα σουτ κακές επιλογές. Οι κίτρινοι είχαν στο πρώτο μέρος 10/25 σουτ και μόλις 3/7 βολές, ενώ έκαναν και 8 λάθη. Με τέτοια νούμερα δεν θα μπορούσαν να απειλήσουν τον αντίπαλό τους, ειδικά από τη στιγμή που ο Μπρέμερ ήταν σε καλή μέρα και πάλι και πέτυχε δύσκολα τρίποντα.

Κρίσιμη φάση στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η τεχνική ποινή για διαμαρτυρία του Πρίφτη στους διαιτητές επειδή δεν δόθηκε φάουλ στον Πάσαλιτς πάνω στο σουτ, για να τον στείλει στις βολές. Αντί να εκτελέσει βολές ο Βόσνιος με το σκορ στο 30-20, οι κίτρινοι δέχθηκαν βολή και τρίποντο από τον Μπρέμερ και βρέθηκαν πίσω με 34-20 (16’) και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (39-22 στο 18’).

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να μειώσουν και το κατάφεραν εν μέρει (40-26) στο τέλος του ημιχρόνου, είχαν όμως αφήσει το παιχνίδι να τους φύγει…

Ο Άρης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ στη τρίτη περίοδο αμυντικά, αλλά ήταν τραγικά άστοχος επιθετικά, παίζοντας χωρίς συγκέντρωση, χωρίς καθαρό μυαλό. Ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε επτά άστοχες επιθέσεις, οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά (45-30 στο 25’) και εξακολουθούσαν να ψάχνουν να βρουν έναν καλό ρυθμό επιθετικά… Η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (51-33), ο Άρης μείωσε σε 51-35 και ο Τόμας ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου, όμως ο Χριστοδούλου το θεώρησε εκπρόθεσμο και έτσι έμεινε το 51-35 (30’).

Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου οι κίτρινοι λειτούργησαν για πρώτη φορά σαν ομάδα με γρήγορα μείωσαν σε 53-45 (35’), μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι… Όπως μπήκαν, έτσι βγήκαν δυστυχώς, καθώς ενώ κράτησαν τον ΠΑΟΚ πολύ χαμηλά επιθετικά (μόνο με βολές σκόραραν οι γηπεδούχοι) μέτρησαν έξι συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις, βιαστικές οι περισσότερες και μοιραία η διαφορά ξέφυγε και πάλι (58-45 στο 38’) και δεν υπήρχε πλέον χρόνος για ανατροπή…

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-26, 51-35, 62-51.

ΠΑΟΚ: Μπρέμερ 7 (2), Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Κάρτερ 10 (2), Τσόχλας 4, Δέδας 2, Μαργαρίτης 14 (1), Όντουμ 11 (1), Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 3.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 5 (1/7δπ., 1/3τρ.), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 8 (1/2δπ., 2/7τρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 10 (2/5δπ., 2/5τρ.), Νέιμικ 2, Μούρτος 7, Σίμτσακ 8 (10ρ.).