Έσπασε το ρόδι η ΑΕΚ (88-79) τη Ρίγα (video)

Την πρώτη νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ που παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα επικράτησε της Ρίγα με 88-79 για την τέταρτη αγωνιστική του Δ’ ομίλου.

Ωστόσο, παρά τη νίκη της η ΑΕΚ συνεχίζει να βρίσκεται σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τη Ρίγα λόγω της ήττας στο παιχνίδι της Λετονίας και πλέον, πρακτικά, χρειάζεται είτε μία νίκη παραπάνω από τη VEF είτε να πιάσει (ή να ξεπεράσει) τη Φάλκο την οποία θα υποδεχθεί την επόμενη αγωνιστική (14/12) στα Άνω Λιόσια.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε δίχως τον κλινήρη Στέφαν Γέλοβατς και τον τραυματία Ανδρέα Πετρόπουλο, ενώ έχασε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και τον Μιχάλη Καρλή. Επίσης, η συμμετοχή του Μπράιαν Ανγκόλα αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή, με τον Κολομβιανό να αποβάλλεται στην τρίτη περίοδο.

ΑΕΚ και Ρίγα συμβάδιζαν στο σκορ για τρία δεκάλεπτα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις όταν ο αντίπαλος προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Λετονοί μπήκαν στην τέταρτη περίοδο παίρνοντας προβάδισμα με 66-62 στο 32′ όμως η ΑΕΚ με κορυφαίο παίκτη της τον Κόλομ κατάφερε να προσπεράσει με 71-67 στο 34′ κα ένα λεπτό αργότερα με 73-68. Ωστόσο η Ρίγα βρήκε και πάλι τρόπο να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί εκείνη με 74-75. Κόλομ και Παππάς έβαλαν και πάλι την Ένωση μπροστά στο σκορ, ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 με τρίποντο του Κόλομ ξέφυγε με 85-77 στα 37” για το τέλος, με τον Χάμερ να είναι εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (6), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (1), Παππάς 9 (1), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5.

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άτε 2, Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10, Ράιλι 7 (1), Ζόρικς 22 (5), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11, Χάμοντς 12 (1), Γουόκερ 6 (1).