Έτσι ξεφτιλίζεται ένα σύστημα! Τεράστιος Άρης, νίκη με 74-69 και 2-1!

Σήμερα πήραν όλοι μια πρώτη γεύση για το πώς ξεφτιλίζεται ένα σύστημα, όταν μια ομάδα έχει πίστη και πλάνο! Το γήπεδο ήταν άδειο, αλλά οι φωνές του κόσμου έξω από το Παλέ ήταν… εκεί, οι κίτρινοι επέστρεψαν από το -14 και πήραν μια τεράστια νίκη (74-69) παίζοντας χωρίς τρεις Αμερικανούς! Το Σάββατο στο ΟΑΚΑ όλα για την ισοφάριση!

Ο Άρης ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τα αργά πόδια του Μαυροειδή στην άμυνα και αναγκαστικά με χαμηλό σχήμα προηγήθηκε με 5-0 (2’), 9-6 (5’) και 13-8 (7’). Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της όταν πήρε προσπάθειες ο Μπράουν και ο Χέρστον. Οι δύο Αμερικανοί της ΑΕΚ οδήγησαν την “Ένωση” σε ένα σερί 0-10 και το 16-15 (9’) έγινε 16-25 (12’). Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ, οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν είχαν λύσεις. Ο Μακ Νιλ τελείωσε το ημίχρονο με 1/11 σουτ εντός παιδιάς, οι κίτρινοι μετά το πρώτο εύστοχο τρίποντο αστόχησαν στα επόμενα 14 και μόνο με κάποιες ηρωϊκές προσπάθειες από Τσούπκοβιτς και Σίμτσακ (με τα επιθετικά ριμπάουντ) κρατήθηκαν μέσα στο παιχνίδι, κυρίως γιατί ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και έκλεισαν το ημίχρονο  στο 30-36, έχοντας μόλις 10/41 (24%).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Χέρστον ξέφυγε και πάλι με διαφορά 11 πόντων (36-47 στο 24’, 38-49 στο 25’), ενώ στο 26’ το σκορ έγινε 40-54, με τον Άρη να μην μπορεί να απειλήσει έξω από το τρίποντο…

Η αντίδραση του Άρη ήταν εντυπωσιακή. Ο Μακ Νιλ βρήκε στόχο, ο Σίμτσακ ήταν λίρα εκατό και οι κίτρινοι με άμυνα ζώνης “εγκλώβισαν” την ΑΕΚ, έκαναν σερί 12-0 και μείωσαν στο καλάθι (52-54 στο 31’), ενώ στο 34’ με βολές του Μακ Νιλ προηγήθηκαν με 60-59! Η άμυνα ζώνης έδωσε λύσεις, ο Άρης προηγήθηκε με 66-62 (37’) με βολές του Κοέν, παίρνοντας βοήθεια και από τον κόσμο, του οποίου οι φωνές έφταναν μέσα στο Παλέ! Ο Σίμτσακ στο 38’ με 2/2 βολές έκανε το 68-64, ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και στα 29’’ πριν το τέλος ο Ξανθόπουλος που είχε 1/6 τρίποντα (και πέντε σερί άστοχα) με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έγραψε το 71-64, δίνοντας τέλος στον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6 (4ασ., 3κλ.), Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7 (5ρ.), Σίμτσακ 22 (4/4β., 9/13δπ., 0/1τρ., 10ρ., 1κλ.), Μακ Νιλ 15 (4/6β., 4/10δπ, 1/8τρ., 8ρ., 8ασ., 3κλ.), Φλιώνης 2 (1κλ.), Ζάρας 6 (4ρ.), Κοέν 11 (5ρ.), Μούρτος 3 (5ρ.).

ΑΕΚ: Μιλόσεβιτς 8 (13ρ., 3ασ.), Κάρτερ 18 (4), Μπράουν 14 (2), Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 2, Χέρστον 16 (2), Σαρικόπουλος, Μωραϊτης, Τσαλμπούρης, Έρικ 6.