Έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά ηττήθηκε με 3-1 στην Κηφισιά

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε ο Άρης από την Κηφισιά στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Κουτσονίκα στον πάγκο του.

Φουριόζα μπήκε η Κηφισιά στο πρώτο σετ με τον Άρη από τα μισά του να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή του και να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της γηπεδούχου ομάδας. Το 8-7 γρήγορα έγινε 14-8. Οι παίκτες της Κηφισιάς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και έκαναν το 1-0. Άμεση ήταν η αντίδραση των “κιτρινόμαυρων” στο δεύτερο σετ.

Παίζοντας συγκεντρωμένα ο Άρης αντέδρασε στο προβάδισμα της Κηφισιάς με 14-11, γύρισε το σκορ σε 17-18 αύξησε τη διαφορά στο +2 (19-22) και τελικά πήρε το σετ με 25-23 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Με πέντε χαμένα σέρβις ο Άρης στο τρίτο σετ έχασε από νωρίς την επαφή του με το σκορ. Η Κηφισιά δεν έδωσε δικαίωμα στους φιλοξενούμεους να μπουν στο κυνήγι του σκορ σε κανένα σημείο του σετ το οποίο κατέκτησε με 25-20.

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του τέταρτου σετ (12-12). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης πήρε το προβάδισμα με δύο πόντους διαφορά 12-14, 13-15), το οποίο όμως άμεσα ανέτρεψε η Κηφισιά (17-15) με ένα σερί 4-0. Ο Άρης προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι και με άσσο του Απόστολου Αρμενάκη ισοφάρισε σε 21-21. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 24-22 και τελικά πήραν τον σετ με 25-23, κάνοντας το 3-1 σετ.