Έφτασε στην ανατροπή, αλλά «λύγισε» στο τέλος: Τσμόκι Μινσκ – Περιστέρι 87-85 (παρ.)

Αν και ανέτρεψε μία διαφορά 18 πόντων 11:25′ για το φινάλε, το Περιστέρι ηττήθηκε από την Τσμόκι στο Μινσκ στην παράταση (87-85) και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup.

Για σχεδόν τρεις περίοδους το Περιστέρι αγνοείτο. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπόρεσε και επέστρεψε από το -18 στο 38′ (68-50), πέρασε μπροστά στο σκορ αλλά απώλεσε δύο ευκαιρίες νίκη στην κανονική διάρκεια και την παράταση με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Τσμόκι στο Μινσκ στην 1η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Κορυφαίος για τους νικητές αλλά άστοχος στο τελευταίο σουτ στο 40ο λεπτό ο Τεράν Πέτεγουεϊ που είχε 20 πόντους. Διψήφιοι ήταν ακόμη οι Τσαντ Μπράουν (20π.), ΜακΡι (14π. και άστοχο τρίποντο στην παράταση) και Ίαν Μίλερ (11π.). Για την Τσμόκι πρώτος σκόρερ ληταν ο Τζέισον Κλαρκ με 15 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι υποδέχεται την Μπάκεν Μπέαρς (20/10, 19:00), ενώ στο άλλο ματς του ομίλου η Κράιλσχαϊμ Μέρλινς αντιμετωπίζει στην Γερμανία την Τσμόκι.