Έχασαν οι “διπρόσωποι” Μπακς στο Ντένβερ

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς ηττήθηκαν 129-106 στο Ντένβερ από τους Νάγκετς, στην αναμέτρηση των ομάδων με τα καλύτερα ρεκόρ σε Ανατολή και Δύση. Ο “Giannis” είχε απολογισμό 31 πόντους (13/19 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη στα 32 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα που βρέθηκε στο παρκέ.

Όμως, ο “Greek Freak” πέτυχε μόλις επτά πόντους στο δεύτερο μέρος, ενώ Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ και Γκρέισον Άλεν τελείωσαν τον αγώνα με 13 πόντους έκαστος.

Την ίδια ώρα, στο «στρατόπεδο» των Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς πλησίασε το τριπλ νταμπλ με 31 πόντους (9/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/11 βολές), 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ωστόσο είχε περισσότερη… βοήθεια από τους συμπαίκτες του, καθώς ο Τζαμάλ Μάρεϊ πέτυχε 26 πόντους και ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ πρόσθεσε 19.

Έτσι, ενώ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (66-63), στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και «έκλεισαν» το τρίτο δωδεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (97-85). Μάλιστα, στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου οι Νάγκετς δεν… επέτρεψαν στους Μπακς να σκοράρουν για 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 20 πόντους διαφορά (111-91), περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, και ο “Giannis” να γίνει αλλαγή, χωρίς να επιστρέψει στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα με απολογισμό 2 πόντους (1/1 δίποντο), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.