Έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία…

Ο Άρης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνει το μπρέικ στον πρώτο αγώνα της σειράς με τον ΠΑΟΚ. Βρέθηκε μπροστά με 39-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ηττήθηκε με 67-60, κυρίως γιατί ο αντίπαλός του πέτυχε μεγάλα τρίποντα (έξι στην τέταρτη περίοδο) εκτός λογικής και ανέτρεψε την κατάσταση.

Νευρικότητα, αστοχία και κακές επιλογές ήταν το ξεκίνημα του Άρη επιθετικά. Οι κίτρινοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις 4/15 σουτ εντός παιδιάς και 6 λάθη, αλλά διατηρούσαν επαφή με το σκορ κυρίως λόγω της σωστής αμυντικής λειτουργίας τους. Το σκορ στο 8’ ήταν 10-7 και ο Σίμτσακ στην εκπνοή του δεκαλέπτου μείωσε σε 15-9.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 19-9 και 21-11 στο ξεκίνημα και κάπου εκεί ο Πρίφτης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, έριξε στο παιχνίδι τον Νέιμικ και ο Τόρεϊ Τόμας με 3/3 σερί τρίποντα έβαλε τον Άρη και πάλι στο ματς!

Το 21-11 (13’) έγινε 27-28 στο 18’ όταν ο Τόμας με λέι απ έβαλε τον Άρη μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα απέναντι στη ζώνη του Άρη και είχε μοναδική απειλή τον Μπρέμερ του οποίου τα τρίποντα – εκτός συστήματος – τον κράτησαν στο παιχνίδι ως το ημίχρονο (31-31).

Με τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς να μπαίνει “καυτός” στη τρίτη περίοδο και στην άμυνα να παραδίδει μαθήματα, οι κίτρινοι κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ του ΠΑΟΚ. Προηγήθηκαν με 31-38 (24’) και στο 27’ με διαδοχικά τρίποντα από Πάσαλιτς και Μούρτο το σκορ έγινε 36-45, ενώ ο Τόμας με 2/2 βολές έδωσε διαφορά 11 πόντων στην ομάδα του (36-47), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10 (39-49).

Με δύο τρίποντα από τον Όντουμ και κακές επιλογές επιθετικά των κίτρινων, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 48-51 στο 33’. Με τρίποντο του Τσόχλα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 52-51, όμως ο Μούρτος έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά (52-53 στο 35’), ενώ στα 2:51 πριν το τέλος ο Βεζένκοφ με απίστευτο τρίποντο στη λήξη της επίθεσης έγραψε το 57-58!

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αρχικά ο Κάρτερ με πίεση πάνω του έκανε το 60-58 και στη συνέχεια (1:27) ο Μπρέμερ από τα 10 μέτρα έγραψε το 63-58. Ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο (1:07), ο Πάσαλιτς επίσης και ο στο τέλος ο Όντουμ με 2/2 βολές και ένα σουτ έγραψε το 67-60, αφού είχε μειώσει στο ενδιάμεσο ο Σίμτσακ (65-58).

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-31, 39-49, 67-60.

ΠΑΟΚ: Μπρέμερ 15(4), Λανγκφορντ 11(1), Κάρτερ 9(1), Τσόχλας 6(2), Δέδας, Μαργαρίτης 9(1), Κώττας, Όντουμ 13(3), Χαριτόπουλος 2, Σαλούστρος 2.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11(2), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 15(3), Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 6(2), Νέιμικ 2, Μούρτος 8(1), Σίμτσακ 10.