Έχασε στη Καβάλα (85-65) και προβλημάτισε…

Ο Άρης δεν παρουσίασε καλή εικόνα στο φιλικό με τη Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, προβληματίζοντας εκ νέου τον Βαγγέλη Αλεξανδρή. Οι κίτρινοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Άντριαν Όλιβερ, αλλά δεν ήταν αυτοί που έπρεπε μέσα στο παρκέ και έχασαν με σκορ 85-65.

Το καλό ξεκίνημα του Άρη (8-4) δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής είδε τους παίκτες του να μην έχουν ομοιογένεια μέσα στο παρκέ, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η Καβάλα ισορρόπησε προς το τέλος του δεκαλέπτου, ισοφάρισε σε 13-13 και προηγήθηκε με 17-15 (10′).
Ο Άρης συνέχισε να προβληματίζει και στη δεύτερη περίοδο, καθώς με εξαίρεση τον Σέρτζιο Κιρούς, ουδείς άλλος ήταν σε καλή μέρα επιθετικά. Ο Ντάριλ Γουότκινς ενώ έπαιρνε καλές θέσεις και ήταν δυναμικός, δεν είχε καλά τελειώματα στις περισσότερες φάσεις και έται η Καβάλα με σερί 10-1 μετέτρεψε το 23-21 υπέρ του Άρη σε 31-24, ενώ στο 19′ έφτασε στο +8 (35-27).
Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-30 για την Καβάλα, που ξεκίνησε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο και με καλάθι του Πάσαλιτς έφτασε στο +13 (46-33). Σε αυτό το διάστημα ο Άρης δεν είχε καθόλου σωστή αμυντική λειτουργία, ελάχιστες φορές βγήκαν αυτοματισμοί στην επίθεση και αν δεν ήταν ο Ταπούτος (μαζί με τον Γουότκινς) επιθετικά να κρατήσει τον Άρη, οι κίτρινοι δεν θα μπορούσαν να μειώσουν σε 48-43 (25′) και 51-46 (26′). Η Καβάλα μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (57-52 στο 28′) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 63-54!
Η διαφορά έφτασε για δεύτερη φορά στο +13 (67-54) στο 31′ με τον Άρη να μη μπορεί να περιορίσει την δράση του Τέιλορ και στο 33′ το σκορ ήταν 72-59. Ο Αλεξανδρής προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση με συνεχόμενες αλλαγές στην πεντάδα, όμως αγωνιστική αντίδραση δεν ήρθε. Οι Καβαλιώτες ήταν πιο σοβαροί και δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Στο 35′ το σκορ ήταν 75-64 για τους γηπεδούχους και ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 35-30, 63-54, 85-65.

ΚΑΒΑΛΑ: Στεφανίδης 10, Τέιλορ 18 (1), Ο’ Μπράιαντ 14, Σίμτσακ 4, Καραποστόλου 3 (1), Πάσαλιτς 14 (2), Γιοβάνοβιτς 8, Κοστόφ 8, Γκέλιος, Γεωργάκης 3, Πιεβάλιτσα 3 (1), Καραθανάσης.

ΑΡΗΣ: Μαυραϊδής 2, Κιρούς 21 (1), Ταπούτος 16 (2), Μάλντροου 10, Γουότκινς 9, Βεργίνης 6, Δήμας, Μποχωρίδης, Βεζένκοφ, Τσαϊρέλης 1, Βασιλειάδης, Τζακόπουλος.