Έχασε (81-74), αλλά αξίζει χειροκρότημα!

Χωρίς τον Τζέιμς που εγκατέλειψε την ομάδα και τους Ταπούτο, Τσαλδάρη που τέθηκαν νοκ άουτ στη διάρκεια του αγώνα, ο Άρης πάλεψε μέσα στο Ντόνετσκ, αλλά έχασε με σκορ 81-74 από την ουκρανική ομάδα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική του Last 16 στο Γιούροκαπ. Οι κίτρινοι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη, αν δεν έκαναν “εύκολα” λάθη και δεν είχαν κόντρα διαιτησία σε συγκεκριμένες φάσεις.

Ο Άρης ήταν φυσιολογικό να μην έχει καλή αντίδραση στο ξεκίνημα του αγώνα. Το σοκ της φυγής του Τζέιμς ήταν εμφανές σε όλη την ομάδα και αυτό εκμεταλλεύτηκε η Ντόνετσκ για να προηγηθεί με 16-5, 24-8 και 29-15 στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ραμέλ Κάρι. Οι κίτρινοι άργησαν, αλλά… ξύπνησαν και αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο κυρίως με τους Ρον Ντέιβις και Σέρτζιο Κερούς. Ο πρώτος πήρε προσπάθειες και ήταν εύστοχος, ο δεύτερος έκανε την “βρώμικη” δουλειά, κέρδισε επιθετικά ριμπάουντ και έδωσε ενέργεια στην ομάδα. Κοντά σε αυτούς και ο Σαμ Μάλντροου, που έδωσε λύσεις επιθετικά και περιόρισε την δράση των ψηλών της Ντόνετσκ. Οι κίτρινοι σταδιακά άρχισαν να μειώνουν και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο εις βάρος τους 40-34.

Οι κίτρινοι δεν τα παράτησαν. Με κορυφαίο τον Ντέιβις που κουβάλησε επιιθετικά την ομάδα κατάφεραν μείωσαν σε 42-37 και και 51-46 (24′), όμως η Ντόνετσκ εκμεταλλευόμενη το πρόβλημα στην οργάνωση που είχε ο Άρης έκανε σερί 9-2 και έφτασε στο 60-48 (26′). Οι κίτρινοι αντέδρασαν και μπόρεσαν να κρατήσουν τους Ουκρανούς χωρίς σκορ ως το τέλος της περιόδου, μειώνοντας σε 60-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα για τον Άρη. Στο 31′ ο Μαυραειδής δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα πέρα από το να πιάσει το κεφάλι του μετά από φάουλ που δέχτηκε. Η Ντόνετσκ μέσα σε 4 λεπτά έκανε 11-0 σερί και έφτασε στο +18 (71-53), όμως οι παίκτες του Αλεξανδρή δεν τα παράτησαν. Με τον Βεργίνη να ηγείται επιθετικά και καλή ομαδική άμυνα, ο Άρης μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μείωσε σε 77-70 στο 39′, όμως δέχτηκε δύο καλάθια από τον Κάρι (81-70 στα 18”), αλλά έκλεισε το παιχνίδι σε… βατή διαφορά χάρη στον Ντέιβις, που κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ήταν εύστοχος στις βολές και στην τελευταία επίθεση του Άρη ευστόχησε για το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-34, 60-53, 81-74.

ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Πουστοζβόνοφ 13 (3), Λι 12 (6ρ.), Κάρι 18 (5ασ.), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8 (1), Λούποβι 2, Ραντένοβιτς 8 (1), Κοβαλένκο, Γκλιέμποφ, Τζάκσον 6 (6ρ.), Κράβτσοφ 12.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 7 (3ασ.), Κερούς 17 (4/6δπ., 3/6τρ., 3ρ., 2κλ.), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22 (4/4β., 6/10δπ., 2/3τρ., 6ρ.), Κρούσιτς, Μπόγρης 5 (6ρ.), Μάλντροου 7 (8ρ.), Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14 (7/7β., 2/4δπ., 1/6τρ.).