Ήττα-αποκλεισμός του ΠΑΟΚ στη Λιθουανία πριν το ντέρμπι με τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ άντεξε ένα ημίχρονο στο Βίλνιους, δεν βρήκε όμως τις λύσεις που έψαχνε και λύγισε στο δεύτερο, γνωρίζοντας την ήττα (82-63) από τη Ρίτας και μένοντας εκτός συνέχειας BCL, πριν από το ντέρμπι με τον Άρη την Κυριακή.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στη Rytas Arena για το Game 3 των Play-Ins του BCL με τη Ρίτας Βίλνιους διεκδικώντας τη νίκη-πρόκριση στη φάση των «16» του Basketball Champions League ωστόσο παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων στο β’ ημίχρονο και ηττήθηκε με σκορ 82-63.

Πλέον οι Λιθουανοί θα αντιμετωπίσουν τη Βόννη, τη Μανρέσα και τη Μπαχτσεσεχίρ ενώ η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια ολοκληρώθηκε στο Βίλνιους, εκεί όπου η διαφορά έφτασε στο +20 για τους γηπεδούχους στα μέσα της τέταρτης περιόδου (76-56, 36′).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.