Ήττα από τον Ήφαιστο (56-62) στη πρόβα τζενεράλε

Ο Άρης ηττήθηκε από τον Ήφαιστο με σκορ 62-56 στην πρόβα τζενεράλε πριν τον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς. Το αποτέλεσμα φανερώνει για άλλη μια φορά το επιθετικό πρόβλημα των κίτρινων, που μπαίνουν στη σεζόν χωρίς να είναι έτοιμοι.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Το πρώτο ημίχρονο του σημερινού φιλικού ήταν μια συνέχεια από την κακή έκδοση του Άρη που εμφανίστηκε στον αγώνα με την ΙΒΒ την περασμένη Τετάρτη. Οι κίτρινοι όσο κι αν προσπάθησαν αμυντικά απέναντι στον Ήφαιστο, δεν είχαν καθόλου καλές επιλογές επιθετικά, δεν είχαν ιδέες, έχασαν και πάλι πολλές βολές και μοιραία κυνηγούσαν στο σκορ.

Το παιχνίδι γενικώς ήταν πολύ κακό ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 4-2, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 7-13 και μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς τι μπάσκετ παίχτηκε.

Τίποτα δεν άλλαξε για τον Άρη επιθετικά στη δεύτερη περίοδο. Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις με τους Γόντικα, Μανωλόπουλο και Διαμαντάκο και απέκτησε διαφορά ασφαλείας που έφτασε έως τους 11 πόντους (12-23 στο 16’).

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι χαμένες βολές (11 στο α’) δεν του το επέτρεψαν και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 25-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Άρη. Χωρίς καμία συνοχή στην άμυνα οι κίτρινοι επέτρεψαν στον Γκότσερ να βρει ρυθμό (7π.) και με σερί 0-13 η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20 πόντους (29-49 στο 29’). Ο Άρης έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερα από έξι λεπτά, παρουσιάζοντας κακή εικόνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και για του λόγου το αληθές ως το 27’ δεν είχε καν ομαδικό φάουλ στο δεκάλεπτο, που έκλεισε στο -15 (34-49).

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν εν μέρει, καθώς η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (41-51 στο 34’, 46-55 στο 36’) και με βολές του Τζόουνς μείωσαν σε 48-56 στο 37’. Ο Γκότσερ με τρίποντο έγραψε το 48-59 (38’), ο Μποχωρίδης απάντησε άμεσα για το 50-59 και οι κίτρινοι έχασαν ευκαιρία να μειώσουν στους 6 πόντους, αλλά το τρίποντο του Λάκι Τζόουνς δεν βρήκε στόχο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ουίγκινς με κάρφωμα έκανε το 50-61 (1:38) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 25-32, 34-49, 56-62.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 5, Κάιζερ 5, Βεργίνης, Μποχωρίδης 13 (2), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 2, Νταλό 4, Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης 9 (1), Χάρις 9 (1), Αγγέλου 3 (1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 10 (2), Μπρέιζελτον 5, Σμιθ, Σταμάτης, Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος 4, Γόντικας 13, Ουίγκινς 10 (1).