Ήττα από τον Παναθηναϊκό (75-93) και τώρα… τελικός με Μεσολόγγι

Ο Άρης παρουσίασε βελτίωση σε σχέση με την εικόνα του κόντρα στο Περιστέρι, αλλά η διαφορά ποιότητας, κυρίως στη ρακέτα ήταν εμφανής κόντρα στον Παναθηναϊκό και φυσιολογικά ήρθε η ήττα με σκορ 75-93 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Basket League. Πλέον όλοι στρέφουν την προσοχή τους στον “τελικό” με το Μεσολόγγι…

Το μεγάλο πρόβλημα του Άρη εξαρχής θα ήταν η έλλειψη λύσεων στη ρακέτα και εκεί φρόντισε να “χτυπήσει” ο Παναθηναϊκός, παίζοντας πολύ με τους ψηλούς του.

Οι κίτρινοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως επειδή λειτούργησαν αρκετά καλά στην επίθεσή τους, με πρωταγωνιστές τους Ντεκόζι (12π.) και Λιτλ (7π., 2ασ.), ενώ λύσεις έδωσε και ο Σλαφτσάκης (6π.).

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, έφτασε στο +8 στο 8’ όταν ο Μποχωρίδης έγραψε το 15-23, αλλά οι κίτρινοι ισορρόπησαν γρήγορα, μειώνοντας στη λήξη του δεκαλέπτου σε 20-23.

Ο Άρης με καλές άμυνες κατάφερε να ισοφαρίσει σε 25-25 στο 13’, αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ (10 στο α’ που έδωσαν 16 πόντους!) και το περιφερειακό σουτ (7/18τρ.) έκανε σερί 0-10 και ξέφυγε με 27-37 (16’), ενώ έφτασε και στο +13 (34-47) πριν ο Λιτλ μειώσει σε 36-47 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 0-7, έφτασαν στο +18 (36-54) και ουσιαστικά έκτοτε δεν απειλήθηκαν. Στο 26’ το σκορ έγινε 44-64, οι κίτρινοι με τον Τσάλμερς να βρίσκει για πρώτη φορά στόχο και τους Ντεκόζι, Λιτλ και Σλαφτσάκη να φωνάζουν “παρών” κατάφερε να ρίξει τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 61-72.

Οι κίτρινοι είχαν διάθεση, αλλά όχι και την ποιότητα και τις λύσεις για να κάνουν ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 63-77 και 66-80 στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου και στο τέλος του παιχνιδιού έφτασε στο +21 (68-89) πριν το τελικό 75-93.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-47, 61-72, 75-93.