Ήττα για τις γυναίκες από τον Αθηναϊκό

Την ήττα με σκορ 63-43 γνώρισε ο Άρης στην Αθήνα από τον πρωτοπόρο και αήττητο Αθηναϊκό στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών. Οι παίκτριες του Κώστα Κωτούλη άντεξαν ουσιαστικά στα πρώτα 12-14 λεπτά, αλλά μετά δεν είχαν τις δυνάμεις να κοντράρουν τον πανίσχυρο Αθηναϊκό.

Μετά το 13-7 του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αθηναϊκός ανέβασε στροφές και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 29-16. Ο Άρης δεν μπορούσε να αντιδράσει, αν και έκανε την προσπάθειά του. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με επιμέρους σκορ 12-11, όμως οι γηπεδούχοι χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έφτασαν στο τελικό 63-43.

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 29-16, 41-27, 63-43.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Περοστίγισκα 8, Λυμουρά 4, Χατζηνικολάου 11 (15ρ.), Κωτσοπούλου 11, Τρέμκατζη, Χάντι 16 (7ρ.), Κεχαγιά 6, Σώμου, Βλάχου 2, Κυριακοπούλου 5.

ΑΡΗΣ: Πολύχρου, Σύρα 5, Γούναρη, Ρους 2, Σταυρίδου 6, Κατωπόδη 1, Τράντα 6, Μούλη 12, Σκιαδοπούλου 11 (9ρ.).