Ήττα για τον Ολυμπιακό (88-82) στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ

Ένα κακό δεκάλεπτο, το δεύτερο, στέρησε από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από τη Μόσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τη βραδιά καριέρας του Τάιλερ Ντόρσεϊ στην Euroleague, ηττήθηκαν με 88-82 για την 5η αγωνιστική και υποχώρησαν στο 3-2 ενώ οι Ρώσοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-1.

Ο Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 32 πόντους και 7/10 τρίποντα όμως ο Ολυμπιακός πλήρωσε σε σημαντικό βαθμό τα διπλάσια λάθη του (14 έναντι 6) αλλά και την κακή αμυντική του εικόνα στη δεύτερη περίοδο όταν και δέχθηκε 28 πόντους και έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με τον Ντόρσεϊ να αρχίζει το ματς με 4/4 τρίποντα πήραν προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ όμως με τον Κλάιμπερν να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά, κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και προσπέρασε κλείνοντας το ημίχρονο στο +10 (48-38).

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος στην τρίτη περίοδο αλλά και πάλι η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, να εκμεταλλεύεται τα όποια λάθη και εν τέλει να ξεφέυγει με +16 (66-50) στο 27′. Η παρουσία του Ζαν Σαρλς «έδεσε» τον Ολυμπιακό στην άμυνα, ενώ παράλληλα βρήκε ρυθμό και στην επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 13-0 και πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ (66-63) στο 31′. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με τον Λούντμπεργκ να κάνει το σκορ 84-73 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Και πάλι ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 86-82 όμως έχασε οριστικά το ματς όταν το τρίποντο του Σλούκα με το σκορ 88-82 ήταν άστοχο στα 7”.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (2), Μπολόμποι 16 (1), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Βόιγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (3), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 32 (7), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (1), ΜακΚίσικ 5.