Ήττα και αποκλεισμός από την Αβελίνο (79-66), αδίκησε τον εαυτό του!

Ο Άρης ήταν εμφανώς καλύτερος σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Κόροιβο, αδίκησε τον εαυτό του στην Ιταλία και γνωρίζοντας την ήττα από την Αβελίνο με σκορ 79-66 αποκλείστηκε και μαθηματικά από την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη. Επιθετικά όλα λειτούργησαν στην εντέλεια. Επτά τελικές πάσες, 10/19 σουτ εντός πεδιάς, μόλις 2 λάθη και με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Μάρας (12π.) οι κίτρινοι κοίταξαν στα μάτια την Αβελίνο, ξέφυγαν με 19-25 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-25.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Οι αλλαγές του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν βοήθησαν. Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκτός ρυθμού, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης απουσίασε λόγω ενοχλήσεων στη μέση και η κούραση των βασικών έφερε αστοχία, ενώ ο Γιαννάκης δεν χρησιμοποίησε δευτερόλεπτο τον Ομάρ Προύιτ!

Η Αβελίνο έτρεξε αρχικά ένα 12-0 σερί και προσπέρασε με 31-25 (14’), αλλά είχε ήδη βρει ρυθμό από την αστοχία του Άρη. Οι κίτρινοι είχαν μόλις 2/17 σουτ εντός πεδιάς στη δεύτερη περίοδο, βρέθηκαν πίσω με 12 πόντους (41-29 στο 18’) πριν μειώσουν σε 41-33 λίγο πριν το ημίχρονο (43-33).

Ο Άρης δεν παράτησε το παιχνίδι. Με τον Ντουβιέ να βρίσκει στόχο από μέση και μακρινή απόσταση, οι κίτρινοι έφτασαν στο -5 (55-50) στο 28’, αλλά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δέχθηκαν πολύ εύκολα σερί 8-0 και ξαφνικά κυνηγούσαν από το -13 (63-50), αδικώντας την προσπάθειά τους.

Με σερί 10-2 στα πρώτα 4 λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Άρης γύρισε και πάλι στο ματς, μειώνοντας σε 65-60 (34’). Με δύο σερί τρίποντα από Φιτιπάλντο και Ντ’ Έρκολε οι Ιταλοί ξέφυγαν και πάλι με 71-60 (35’) και διατήρησαν αυτό το προβάδισμα ως το 37’ (77-66), τότε που ο Γιαννάκης δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Λιούνεν έβαλε τη βολή (78-66) και στην επόμενη φάση ο Εντιαγέ έχασε δύο βολές, αλλά η Αβελίνο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κάπου εκεί εξανεμίστηκαν οι όποιες ελπίδες του Άρη για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66.