Ήττα ντροπής (67-65) στην Αμαλιάδα με… αυτοκτονία!

Ο Άρης αυτοκτόνησε στην Αμαλιάδα! Η ήττα από τον Κόροιβο και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο ήρθε είναι… ντροπή για τους κίτρινους, που βρέθηκαν να προηγούνται με 12 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (56-44), αλλά τελικά έχασε με 67-65!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στην Αμαλιάδα… Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, ο Κόροιβος βρίσκοντας λύσει επιθετικά κυρίως με τους Τρότερ και Ντέιβις κρατήθηκε στο ματς, που είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 8-10 (6’) και 11-13 (7’), ο Ξανθόπουλος έκανε το 14-17 (8’), αλλά στο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ήταν μπροστά, εκμεταλλευόμενος επιθετικά ριμπάουντ και το καλό ποσοστό από την γραμμή του τρίποντου (4/7).

Οι Γουάιτ και Μακ Νιλ ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων του Άρη, ενώ λύσεις έδωσε στη δεύτερη περίοδο και ο Σίμτσακ. Στο 16’ το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28, ο Κόροιβος προηγήθηκε με 33-30 (17’), αλλά οι κίτρινοι παρότι ήταν σχετικά άστοχοι, δεν έκαναν λάθη (μόλις 3 στο α’) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 38-39.

Οι κίτρινοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να επιβάλλουν τον δικό τους νόμο στο παιχνίδι και το κατάφεραν στην τρίτη περίοδο, όταν υποχρέωσαν τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις έξι πόντους! Μέσα από την άμυνα, ο Άρης βρήκε εύκολα καλάθια και έχτισε μια διαφορά ασφαλείας. Το 40-41 στο 23’ έγινε 41-54 στο 29’ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +12 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (44-56).

Ήταν λογικό να αντιδράσει ο Κόροιβος, αλλά ο Άρης μέχρι και το 37’ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, μέσα από την άμυνα πάντα.  Προηγήθηκε με 48-59 (33’), 50-61 (34’) και 51-63 (35’), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-63 (2.29) με βολές του Τρότερ και τρίποντο του Ντέιβις! Ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε λάθος του Γουότερς και μείωσε στο καλάθι (60-63, 2.00 πριν το τέλος), ενώ ο Κάουνσιλ με τρίποντο (1.28) ισοφάρισε σε 63-63 μετά από βήματα του Χάγκινς, ο οποίος έκανε δεύτερο σερί λάθος στην αμέσως επόμενη επίθεση (1.15)! Ο Τρότερ με 2/2 βολές έγραψε το 65-63 στα 56’’ πριν το τέλος, ο Μακ Νιλ με βολές επίσης ισοφάρισε στα 28’’ σε 65-65, αλλά ο Ντέιβις με καλάθι 6’’ πριν το τέλος έγραψε το τελικό 67-65. Στην τελευταία επίθεση του Άρη ο Μακ Νιλ αστόχησε σε τρίποντο, ο Κοέν δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι οι κίτρινοι “δώρισαν” ένα δικό τους παιχνίδι στον Κόροιβο.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Ντέιβις 21 (2), Χριστοδούλου 4, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 8 (2), Χάρις 8, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 5 (1), Τρότερ 15 (1), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 4 (4ρ.), Γουάιτ 13 (8ρ., 3ασ., 2κλ.), Γουότερς 6, Χάγκινς 2 (3ασ.), Μακ Νιλ 21 (3/4β., 9/16δπ., 0/3τρ., 4ρ.), Ξανθόπουλος 7 (3ρ., 3κλ.), Ζάρας 6, Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6 (6ρ.).