Ήττα στις λεπτομέρειες για το χάντμπολ

Άδοξη ήττα με 32-33 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του Άρη από τον Φοίβο Συκεών, στο ντέρμπι κορυφής του Βορείου ομίλου της Α2 ανδρών, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «κίτρινοι» έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο εικοσάλεπτο και βρέθηκαν στο 23’ μπροστά με 15-9, προβάδισμα όμως που δεν κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (16-16).

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου το συγκρότημα του Ευθύμη Πιπελίδη δημιούργησε μια διαφορά 3 γκολ, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν. Στα τελευταία 20 λεπτά ο αγώνας πήγε γκολ – γκολ για τις δύο ομάδες, με τελικό νικητή τον Φοίβο, που στάθηκε πιο τυχερός στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 6-3, 13-8, 16-16, 23-22, 28-26, 32-33.
Διαιτητές: Τόλιος – Νάσκος
Δίλεπτα: 2 – 5
Πέναλτι: 2/3 – 3/4

ΑΡΗΣ (Πιπελίδης) : Λαγούδης, Ε. Μπαϊρλής, Ράμμος 4, Αλμπάνης 6, Σιπόπουλος 2, Σ. Μπαϊρλής, Κίτσος 6, Τζίτζιος 1, Μπουκοβίνας, Καράγγελος 9, Πιτσάβας, Νικολάου 4.