Ήττα στις λεπτομέρειες μετά από παράταση (75-79), αλλά παρακαταθήκη το χειροκρότημα του κόσμου!

Ένα λάθος, μια λεπτομέρεια, ένα άστοχο σουτ… Στιγμές αλλάζουν την ροή ενός αγώνα και αυτές οι λεπτομέρειας στοίχισαν στον Άρη. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ με σκορ 79-75 στην παράταση, παρότι είχαν δύο τουλάχιστον ευκαιρίες να κερδίσουν. Το χειροκρότημα του κόσμου στο τέλος είναι η παρακαταθήκη γι’ αυτήν την ομάδα που τώρα χτίζεται, τώρα φτιάχνει χαρακτήρα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μετέτρεψαν την ώθηση από τον κόσμο σε ενέργεια στην άμυνα και κατάφεραν να “εγκλωβίσουν” τον ΠΑΟΚ επιθετικά. Ο Άρης προηγήθηκε με 7-4 (3′) και 13-9 (6′), βγάζοντας φάσεις με κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 19-11 (8′), όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να… μαζέψει τη διαφορά κάπως και να μειώσει σε 20-17 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι κίτρινοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Μιχάλη Πελεκάνο, που έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος (10π., 2κλ.) και μαζί με τον Λευτέρη Μποχωρίδη που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο οδήγησαν την ομάδα σε μια διαφορά ασφαλείας. Στο 16′ το σκορ ήταν 26-24, ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι κυρίως γιατί ο Άρης είχε “κολλήσει” επιθετικά, όμως όταν βρήκαν χώρο Πελεκάνος και Μποχωρίδης η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (38-28 λίγο πριν το φινάλε) και το ημίχρονο έκλεισε με 38-30 και αξιολόγηση 34-20 υπέρ των κίτρινων.

Ο ΠΑΟΚ πολύ γρήγορα “γύρισε” το παιχνίδι, στην τρίτη περίοδο. Έκανε σερί 13-0 και προσπέρασε 38-41 (22′). Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Μπόγρης είχε 12 πόντους με 6/7 δίποντα και κράτησε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (43-47 στο 25′), όμως οι κίτρινοι βρήκαν τις λύσεις με τον Αθηναίου και προσπέρασαν με 51-49 (28′). Ο ΠΑΟΚ απάντησε και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 54-51.

Στο 35′ ο Κούπερ έκανε το 61-56, όμως ο Άρης κατάφερε να γυρίσει στο ματς. Ο Μούρτος και ο Ασημακόπουλος μείωσαν σε 60-61 (36′) και ο Γκίκας ισοφάρισε σε 65-65 (39′). Ο Τσόχλας έκανε λάθος, ο Πελεκάνος με καλάθι και φάουλ έγραψε το 68-65 (43”), όμως ο Κούπερ με τρίποντο στα 26” ισοφάρισε σε 68-68. Στην τελευταία φάση βγήκε ελεύθερο τρίποντο από τον Ασημακόπουλο, αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Άρης είχε πάλι την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά την απώλεσε. Στο 44′ το σκορ ήταν 74-75 για τον ΠΑΟΚ, ο Κούπερ έκανε λάθος, όμως ακολούθησε λάθος και από τον (κουρασμένο) Ασημακόπουλο στα 50”. Ο Κούπερ αστόχησε στα 29”, όμως ο Μούρτος με τον Αθηναίου δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Τσαϊρέλης έκανε το κλέψιμο, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έκανε το 74-77 (11”). Ο Γκίκας προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά του έγινε φάουλ και έβαλε 1/2 βολές (75-77 στα 8,7”) και ο Τσαϊρέλης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 75-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-54, 68-68 (κ.α.), 75-79.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 9 (1/1β., 4/7δπ.), Πελεκάνος 19 (3/4β., 5/10δπ., 2/4τρ., 4ρ., 4κλ., 3κοψ.), Γκίκας 8 (2/4β., 2/3τρ.), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6 (0/6τρ., 10ρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6 (7ρ., 2κοψ.), Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6 (3ρ., 2ασ.), Αθηναίου 17 (2/2β., 3/9δπ., 3/6τρ.).

ΠΑΟΚ: Κούπερ 15 (3), Χαραλαμπίδης 15 (2), Τσόχλας 4, Βουτσίσεβιτς, Τσαϊρέλης 13 (9ρ.), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλλές 4, Μπόγρης 21 (8ρ.), Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.