Ήττα στο ΣΕΦ (86-66), αλλά κρατάει την προσπάθεια

Τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών που λειτουργεί ο Άρης φέτος, η εμφάνισή του στο ΣΕΦ ήταν καλή. Η ήττα με σκορ 86-66 ήρθε γιατί πολύ απλά ο Ολυμπιακός είναι πολύ πιο γεμάτη και ποιοτική ομάδα. Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Ο Άρης προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός και σε μεγάλα κομμάτια του πρώτου ημιχρόνου το κατάφερε, απέναντι σε μια ομάδα που ακόμα και χωρίς τον ηγέτη της (Σπανούλης) είχε λύσεις για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να έβαλαν οι κίτρινοι.

Στο 6’ ο Προύιτ έβαλε τον Άρη μπροστά με 8-10, αλλά ακολούθησε ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού που προηγήθηκεμε 16-10 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14).

Οι κίτρινοι κρατήθηκαν στον αγώνα ως τα μέσα στης δεύτερης περιόδου, κυρίως μέσα από την άμυνά τους που ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Επιθετικά είχαν προβλήματα, όμως στο 14’ το σκορ ήταν 26-18.

Οι γηπεδούχου με σερί 7-0 ξέφυγαν με 33-18 (17’), αλλά ο Άρης επέστρεψε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μούρτο και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (35-26), ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παπαπέτρου με 2/2 βολές και ένα τρίποντο σχεδόν από το κέντρο διαμόρφωσε το 40-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός πίεσε τον Άρη στη τρίτη περίοδο, ξέφυγε με 54-33 (24’), αλλά οι κίτρινοι προσπάθησαν να επανέλθουν και το κατάφεραν εν μέρει με άμυνα ζώνης. Μείωσαν σε 55-43 (28’), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ και έκλεισε την περίοδο στο 63-46.

Οι παίκτες του Γιαννάκη προσπάθησαν και στη τέταρτη περίοδο να παρουσιάσουν ανταγωνιστικό πρόσωπο, μείωσαν σε 66-53 (33’), αλλά ο Ολυμπιακός είχε λύσεις μακριά από το καλάθι και με συνεχόμενα τρίποντα από Μάντζαρη και Τιλί διατήρησε την υπέρ του διαφορά και έφτασε στο +24 (77-53) στο 36’ πριν διαμορφωθεί το τελικό 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66.