Ήττα στο τάι μπρέικ και… αντίο Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι!

Ο Άρης δεν μπόρεσε να κερδίσει την Κομουνάλνικ στο Αλεξάνδρειο, για να στείλει τη σειρά στο “χρυσό σετ” και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Τσάλεντζ Καπ. Οι κίτρινοι ήταν άτυχοι στο τέταρτο και πέμπτο σετ, χάνοντας στις λεπτομέρειες με 3-2 στο τάι μπρέικ και αποχαιρέτησαν την Ευρώπη.

Τίποτα δεν προμήνυε το άσχημο τέλος στο ματς. Ο Άρης παίζοντας πολύ καλά κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16, ισοφαρίστηκε δύσκολα από τους Λευκορώσους που πήραν το δεύτερο σετ με 25-21, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα. Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση έκαναν… πλάκα, κέρδισαν με 25-15, αλλά η Κομουνάλνικ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Έγινε πραγματικό ντέρμπι στο τέταρτο σετ, ο Άρης βρέθηκε πίσω με 15-11 και 19-16, αλλά ισοφάρισε σε 21-21 και 22-22, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή και να στείλει τη σειρά σε “χρυσό σετ”. Η Κομουνάλνικ έκανε το 2-2 και στο τάι μπρέικ είχε καθαρό μυαλό και περισσότερη τύχη, πήρε το σετ με 16-14, αφήνοντας εκτός Ευρώπης τον Άρη.

Τα σετ: 25-16, 21-25, 25-15, 22-25, 14-16.

Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS