Ήττα της Εθνικής βόλεϊ γυναικών από Τουρκία

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική βόλεϊ γυναικών τις φιλικές της υποχρεώσεις κόντρα στην Τουρκία, αφού έχασε στη Σμύρνη 0-3 σετ στο πρώτο ματς.

Δεν ήταν επιτυχημένο το ντεμπούτο του Μαρσέλο Αμποντάντζα στον πάγκο της Εθνικής βόλεϊ γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 0-3 σετ την Τρίτη στη Σμύρνη στον πρώτο εκ των τριών αγώνων ανάμεσα στις δύο ομάδες, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους ενόψει της συμμετοχής τους στους Μεσογειακούς Αγώνες της Αλγερίας στο τέλος του μήνα.
Ο Ιταλός ομοσπονδιακός είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Όλγας Στράντζαλη και Μάρθας Ανθούλη και σίγουρα έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα για τις αθλήτριες του μετά από δύο εβδομάδες προπονήσεων.
Στο πρώτο σετ, αρχικά υπήρχε ισορροπία (6-4), ωστόσο το 12-11 μετατράπηκε 17-12 για την Τουρκία.

Στο δεύτερο σετ, οι Τουρκάλες προηγήθηκαν γρήγορα με 4-0 και 9-4, η Εθνική μείωσε σε 11-8, εκεί, όμως, η πίεση των γηπεδούχων στο σερβίς έφερε το 16-8 και τελικά το 25-15.
Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ, με την Εθνική να ανατρέπει τα εις βάρος της 10-6 και 17-14, ισοφαρίζοντας 17-17. Κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν το 20-17, με την Ελλάδα να πλησιάζει στον πόντο και στο 23-22, όμως αυτό έγινε 25-22 για το τελικό 3-0 σετ.
Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-22
Τουρκία: Ουνάλ 6 (1/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ακιόλ 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ,), Γιουζγκέντς 13 (10/21 επ., 3 μπλοκ), Γιλντιρίμ 9 (7/`4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσεμπετσίογλου 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-13% άριστες), Ερκέκ 7 (7/15 επ.) / Σονσιρμά (λ, 30% υπ.-10% άριστες), Ακιαλντίζ, Γκιουλούμπεϊ 1 (1 μπλοκ)
ΕΛΛΑΔΑ (Αμποντάντζα): Τερζόγλου 5 (3/5 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντινίδου 1 (1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ,. 33% υπ.-10% άριστες), Κυπαρίσση 9 (8/23 επ., 1 άσσο, 59% υπ.-47% άριστες), Τσιτσιγιάννη 7 (6/20 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου Μ. (λ, 36% υπ.-14% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/4 επ.), Κλέπκου 3 (1/13 επ., 2 άσσοι, 22% υπ.-22% άριστες), Γενιτσαρίδη, Τοντάι, Ξανθοπούλου Π.

Την Τετάρτη, υπάρχει το δεύτερο ματς στις 17:00.